zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

11 stycznia 2017

Którą klasyfikację środków trwałych należy stosować?


Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. 2016 poz. 1864) wzbudziło tak wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wyjaśniamy w jaki sposób klasyfikować środki trwałe w 2017 r. 


Nowe rozporządzenie weszło w życie  1 stycznia. Wprowadza nową klasyfikację środków trwałych zwaną „KŚT 2016”. Jednocześnie przestało obowiązywać rozporządzenie z 10 grudnia 2010 roku. I wszystko byłoby proste i oczywiste, gdyby nie § 2. nowego rozporządzenia, zgodnie z którym klasyfikację opublikowaną w roku 2010 należy stosować do końca 2017 roku.


Powstaje zatem wątpliwość: która klasyfikacja obowiązuje?

Wyjaśniamy. Do celów podatkowych, ewidencji i sprawozdań oraz celów statystycznych do końca 2017 roku obowiązuje klasyfikacja z 2010 roku. Natomiast do celów pozostałych – obowiązują obie 

Którą klasyfikację należy stosować obecnie? Podatnicy jeszcze przez ten rok powinni prowadzić ewidencję środków trwałych według klasyfikacji z 2010 r.