zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

07 listopada 2016

Jak ujmować faktury VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym?


Przedsiębiorcy już trzykrotnie zaraportowali dane dotyczące rozliczenia podatku VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od pierwszej wysyłki, która miała miejsce s sierpniu, podatnicy przekazali fiskusowi już ponad 23 tys. plików.


Pomimo tych doświadczeń oraz publikowanych przez Ministerstwo Finansów objaśnień liczba wątpliwości dotyczących prowadzenia ewidencji w zgodzie z wymogami JPK nie maleje.


Czy faktura wystawiona do paragonu ma być raportowana w JPK?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii jest ewidencja faktur wystawianych do paragonów fiskalnych. Z jednej w pliku JPK_VAT (Ewidencje zakupu i sprzedaży) należy zaraportować całą sprzedaż dokonaną w danym okresie podatkowym. Z drugiej strony w pliku JPK_FA (Faktur VAT) paragony fiskalne nie są wykazywane, ponieważ w przyszłości mają być raportowane osobną strukturą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Czy zatem faktura wystawiona do paragonu powinna być raportowana w pliku JPK_FA?

Szczególne wątpliwości podatników budzi fakt, że faktura do paragonu może być wystawiona w późniejszym okresie podatkowym niż sprzedaż zaraportowana w pliku JPK_VAT, a nawet po upływie terminu wskazanego w art. 106i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 nr. 54 poz. 535 z późn. zm.). Czy taka rozbieżność nie będzie budzić wątpliwości organów kontrolni podatkowej?

Jak bezpiecznie raportować JPK_FA?

Obecne stanowisko Ministerstwa Finansów częściowo rozwiewa te wątpliwości. Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (w zakładce: "Ministerstwo Finansów", "Działalność", "Jednolity Plik Kontrolny", "Często zadawane pytania") wyjaśniono, że w pliku JPK_VAT należy zbiorczo, na podstawie okresowego raportu fiskalnego, wykazać sprzedaż fiskalną i nie należy w tej strukturze wykazywać faktur wystawiony do paragonów. Brakuje natomiast objaśnień odnośnie wykazywania faktury wystawionych do paragonu w strukturze JPK_FA.

Nie ma również jeszcze informacji jaka będzie relacja struktury JPK_FA do struktury raportującej paragony fiskalne i jak wtedy będą traktowane faktury wystawiane do paragonów.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa, można przyjąć że w strukturze JPK_FA należy wykazać wszystkie faktury sprzedaży, w tym również te wystawione do paragonów, nawet jeśli paragon był wystawiony w poprzednim okresie podatkowym.