zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

KAS w działaniu: Wykrycie międzynarodowej karuzeli VAT

31.05.2017


Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wykrył karuzelę podatkową, w której uczestniczyło 170 polskich podmiotów i 55 zagranicznych. Wartość wyłudzonego podatku VAT wyniosła 108 mln zł, a wystawione faktury, które posłużyły do dokonania przestępstw podatkowych służby szacują na 570 mln zł.


Wykryte karuzele podatkowe były wykorzystywane do wyłudzania podatku VAT na międzynarodową skalę. W procederze brało udział co najmniej 170 podmiotów polskich oraz 55 firm zagranicznych, m.in. z Cypru, Słowenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Estonii oraz Niemiec. Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, według szacunków wyniosła 570 mln zł. Jeden podmiot tylko jednego dnia, uczestnicząc w karuzeli, mógł powodować straty budżetu państwa w podatku VAT na ponad 400 tys. zł.

W MUCS powstała specjalna grupa zadaniowa, która opracowała plan wykrycia i ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia towaru, który był w obrocie karuzelowym. Grupa współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Więcej informacji na temat wykrytych przestępstw karuzelowych na stronach Ministerstwa Finansów