zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

08 czerwca 2018

Warto przypominać podatnikom o nowym obowiązku związanym z JPK_FA

Od lipca br. organy skarbowe mogą wzywać podatników do przesłania struktury jednolitego pliku kontrolnego zawierającego dane o wystawionych fakturach (JPK_FA). Z kilku powodów biura rachunkowe powinny przypominać o tym swoim klientom.

Od 1 lipca tego roku organy skarbowe, w ramach prowadzonych czynności kontrolnych, będą mogły żądać od małych podatników i mikroprzedsiębiorstw przedstawienia informacji o wystawionych fakturach w formie struktury JPK. Struktura JPK_FA zawiera informacje o fakturach przychodowych podatnika wystawionych w okresie wskazanym przez organ skarbowy w wezwaniu.


Dlaczego dla biur rachunkowych omawiana zmiana jest ważna? Zwróćmy uwagę na kilka aspektów:


1. Edukujmy w zakresie odpowiedzialności klientów za strukturę JPK_FA

Podobnie jak w przypadku innych struktur JPK, również w JPK_FA dane są zapisane w formacie XML, co w praktyce oznacza, że do przygotowania takiego pliku potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Struktury JPK_FA są generowane przez oprogramowanie działające w obszarze handlu (sprzedaży), którego licencje użytkuje podatnik a nie biuro rachunkowe. Należy to dobitnie podkreślić, ponieważ właśnie z tego powodu to jedynie podatnik a nie biuro rachunkowe ma możliwość wygenerowania struktury JPK_FA. Innymi słowy, pełna odpowiedzialność za wygenerowanie struktury JPK_FA i jej przekazanie do organów skarbowych spoczywa na klientach biur rachunkowych.


2. Uchrońmy swoich klientów przed zaskoczeniem związanym z żądaniem przedstawienia JPK_FA, a siebie przed niepotrzebnymi operacjami związanymi z obsługą tego typu żądań

Klienci biur rachunkowych chętnie cedują na biura możliwie wiele obowiązków związanych z ewidencją dokumentów oraz obsługą kontaktów z urzędami skarbowymi. W przypadku wystąpienia organu skarbowego do podatnika z żądaniem przesłania JPK_FA, zaskoczony podatnik najprawdopodobniej będzie oczekiwał od biura rachunkowego nie tylko pomocy w obsłudze tego żądania, ale również przygotowania JPK. Przed wystąpieniem takiej sytuacji podatnik powinien wiedzieć, że to on sam musi zatroszczyć się o rozwiązanie wspomagające wygenerowanie JPK_FA.

W przypadku wystąpienia urzędu skarbowego z żądaniem przesłania JPK_FA, podatnik nieposiadający stosownego oprogramowania nie będzie miał innego wyjścia, jak szybko zakupić licencję, a następnie wprowadzić do programu wszystkie wystawione przez siebie faktury za okres, który ma objąć żądany przez skarbówkę JPK. W przypadku gdy wystawia kilkanaście lub więcej faktur miesięcznie, operacja taka będzie go kosztowała wiele godzin pracy i niepotrzebny stres.konkres

3. Polecajmy rozwiązania informatyczne do wystawiania faktur

Pamiętajmy, że producenci oprogramowania odpowiadającego za wystawianie faktur, mają obowiązek zapewnić użytkownikom funkcjonalności do generowania JPK_FA. Wiele najmniejszych firm, będących klientami biur rachunkowych, wciąż nie wykorzystuje oprogramowania do wystawiania faktur. Niektórzy korzystają z arkusza kalkulacyjnego, inni z Worda. Wszystkie te firmy nie mają możliwości przygotowania JPK_FA i najpewniej w przypadku pojawienia się kontroli skarbowej, będą błagać swoje biura rachunkowe o pomoc, której te nie będą mogły udzielić. Dlatego już teraz wszystkim tym klientom należy rekomendować oprogramowanie do wystawiania faktur.


4. Dodatkowe korzyści z rekomendowania rozwiązań Sage

Jeśli biuro rachunkowe wykorzystuje do obsługi klientów rozwiązania Sage, oczywistą rekomendacją powinny być systemy do fakturowania z rodziny Sage Symfonia Start 2.0 są to programy Handel oraz Faktura; a z rodziny Sage Symfonia 2.0 – program Handel Sprzedaż.


Warto przypomnieć, że również serwis miedzyfirmami.pl wspiera przedsiębiorstwa w wystawianiu faktur i od lipca będzie zapewniał firmom funkcjonalność do generowania struktury JPK_FA. Najmniejsi podatnicy wystawiający do 5 faktur miesięcznie mogą korzystać z tych możliwości za darmo.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone