zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Co dla biura oznacza obowiązkowe składanie JPK przez mikrofirmy

Co dla biura oznacza obowiązkowe składanie JPK przez mikrofirmy

10 października 2017

Legislacja

Poczynając od stycznia 2018 r. najmniejsze przedsiębiorstwa rozliczające się z VAT, będą zobowiązane do comiesięcznego przesyłania do Ministerstwa Finansów Jednolitych Plików Kontrolnych dokumentujących ewidencję VAT. Co to oznacza dla nich samych i dla biur rachunkowych?


Styczeń 2018 zamknie okres przejściowy, w którym rząd stopniowo upowszechniał JPK w sprawozdawczości VAT. Zaczęliśmy od wdrożenia obowiązku dla dużych przedsiębiorstw (w lipcu 2016), a od początku tego roku zobowiązano do raportowania w formie JPK małe i średnie firmy. Teraz przychodzi kolej na najmniejsze firmy, czyli takie, które (zgodnie z art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) w ciągu ostatnich dwóch lat obrachunkowych przynajmniej raz spełniły oba warunki: średniorocznie zatrudniały poniżej 10 osób i osiągnęły łączny roczny obrót poniżej 2 mln euro.


Dla biur rachunkowych okres przejściowy pozwolił przystosować użytkowane rozwiązania informatyczne do generowania JPK w imieniu klientów. Niektórzy umiejętnie wykorzystali sam fakt zmiany przepisów do tego, by poszerzyć oferowane usługi i generować z tego tytułu dodatkowe przychody. W końcu obowiązek ustawowy to więcej czynności po stronie biura, za które trzeba wziąć odpowiedzialność. Uzasadnione jest więc oczekiwanie, że klienci za dodatkową usługę powinni zapłacić – tym bardziej, że wszystkie czynności wykonuje za nich biuro. O tym, jak efektywnie generować przy okazji wdrożenia JPK dodatkowe przychody, pisaliśmy w artykule poświęconym platformie Sage e-Audytor.konkres

Teraz jednak obowiązek ustawowy JPK obejmie mikroprzedsiębiorstwa. Co to oznacza dla tych firm i dla biur?


  • W odróżnieniu od reszty rynku, mikrofirmy nie mają odpowiednio wysokiej świadomości na temat wdrażanych zmian. Segment ten wymaga ze strony biur rachunkowych edukacji oraz uświadamiania obowiązków i praw płynących z wdrażanych przepisów. Innymi słowy, można śmiało powiedzieć, że większość mikroprzedsiębiorców nawet nie wie, że za styczeń 2018 r. będzie zobowiązana do przekazania JPK_VAT w ustawowym terminie, pod groźbą kar finansowych i odpowiedzialności karnej. Skąd podatnicy mają dowiedzieć się o obowiązku JPK? Po części z mediów, ale przede wszystkim od nas – obsługujących ich biur rachunkowych.
  • Niektóre biura rachunkowe obsługują wyłącznie najmniejszych podatników. Jest więc takie prawdopodobieństwo, że biura te do tej pory nie przystosowały swoich narzędzi informatycznych do generowania JPK, i dziś wciąż nie mają one technologii do weryfikowania poprawności plików i spójności zawartych w nich danych. Dla tych biur jest już ostatni dzwonek, by uzbroić się w odpowiednie rozwiązania!
  • Obowiązek JPK obejmie największą część rynku – setki tysięcy podmiotów gospodarczych, spośród których zdecydowana większość jest obsługiwana przez biura rachunkowe. Patrząc na skalę, oznacza to znaczący przyrost obowiązkowych operacji do wykonania. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na wyjaśnienie klientom, czym jest JPK i na czym polega nowy obowiązek. To oznacza konieczność pewnej reorganizacji w pracy biura.
  • Należy pamiętać, że gros mikroprzedsiębiorców rozlicza się w cyklach kwartalnych. Tymczasem obowiązek JPK wyraźnie mówi o comiesięcznym przesyłaniu pliku. Klienci kwartalni przyzwyczajeni są do tego, że większość dokumentów przekazują do biura w pakietach, najchętniej na koniec kwartału – a przecież biuro będzie składać JPK co miesiąc. Oczywiście, w systemie raportowym kluczowe będzie to, by dane z comiesięcznych JPK zsumowanych w kwartale zgodziły się z kwartalną e-deklaracją. Trudno jednak sobie wyobrazić, by za dwa pierwsze miesiące kwartału składać puste JPK. Dla biur pojawia się więc nowe wyzwanie: jak skłonić swoich klientów rozliczających się z podatku kwartalnie, by zaczęli oni systematycznie przekazywać do biura swoje dokumenty. Zmienić taryfikator cen, wprowadzić w ogóle nowy cennik, zmienić tryb odbierania dokumentów, wprowadzić narzędzia online do transferu plików elektronicznych? Metod jest co najmniej kilka, ale już teraz trzeba o nich myśleć i jakąś wybrać.
  • Biura rachunkowe, które obsługują mikroprzedsiębiorstwa wyraźnie wskazują, że jest to segment rynku bardzo wrażliwy na koszty. Biurom trudno jest uzasadnić wzrost cen usług, szczególnie w dobie niskiej inflacji i wysokiej konkurencyjności. JPK daje pewną szansę na to, by przynajmniej nieznacznie podnieść ceny usług. Po pierwsze, JPK wiąże się z przyrostem pracy w biurze. Po drugie, wymaga od biura modernizacji systemu informatycznego i/lub zakupu rozwiązań do weryfikacji JPK i wygodnego ich przesyłania (np. wprost z systemu finansowo-księgowego) do ministerstwa – a to oznacza dla biura koszty. Po trzecie, biuro zdejmuje z klienta wszystkie operacje, które wynikają z nowego obowiązku ustawowego, co klientowi pozwala zaoszczędzić jego cenny czas. Po czwarte, biuro eliminuje problem klienta, który ani nie wie, jak wygenerować JPK, ani jak go sprawdzić pod kątem merytorycznym i technicznym, podczas gdy obowiązki z tym związane obłożone są znaczną odpowiedzialnością. W takiej sytuacji każdy najchętniej „odda” taki problem komuś, kto wszystko zrobi w jego imieniu. Te cztery powody są wystarczające do tego, by przynajmniej większość klientów zgodziła się partycypować w kosztach obsługi JPK.
  • W związku z przyrostem liczby operacji do wykonania, warto zweryfikować posiadane obecnie narzędzia wspomagające JPK, tak aby od stycznia dysponować efektywnymi rozwiązaniami, które nie tylko pozwolą szybko wykonywać operacje, ale również pozwolą uniknąć błędów w przesyłanych plikach. Jak wiadomo, niespójne JPK są podstawą do typowania podatników do kontroli oraz mogą oznaczać konieczność prowadzenia czasochłonnych korekt i czynności sprawdzających w przetwarzanych danych i dokumentach.

Na koniec warto pamiętać, że JPK to nie tylko VAT. Od lipca 2018 r. na żądanie nawet najmniejsi podatnicy będą zobowiązani do raportowania innych struktur JPK. Kto im w tym pomoże? Oczywiście biura rachunkowe.Newsletter_2

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone