zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Rewolucja w przelewach do ZUS

Rewolucja w przelewach do ZUS

14 lipca 2017

Biura-rachunkowe

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że od stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą przelewać składki ZUS na jeden wyodrębniony rachunek. To duże ułatwienie dla przedsiębiorców, ale przy okazji nowelizacji przepisów pojawiało się kilka innych wątków, które warto przybliżyć.


Głównym celem zmiany przepisów jest ułatwienie przedsiębiorcom czynności związanych z regulowaniem składek. Zamiast na cztery różne konta będziemy przelewać jedną kwotę na indywidualny rachunek założony przez ZUS. Rachunki mają zostać przekazane przedsiębiorcom do końca tego roku, tak aby składki wpłacane w styczniu 2018 r. trafiły już na jedno konto.


Wdrażaną zmianę należy oceniać pozytywnie, ponieważ zmniejszy ona liczbę wykonywanych przez przedsiębiorców operacji przelewów. W skali kraju na konta ZUS składki transferuje 6,9 mln podatników (w ciągu roku wykonują oni ok. 65 mln przelewów). Wadą dotychczasowego rozwiązania były konsekwencje pomyłek, w sytuacji gdy niewłaściwie wskazano identyfikator przelewu. Środki trafiały na rachunek zbiorczy, co wymagało prowadzenia postępowań wyjaśniających, a to zabierało czas nie tylko przedsiębiorcom, ale i urzędnikom. Nie jest to marginalny problem, ponieważ w skali roku przedsiębiorcy łącznie popełniają ponad 280 tys. tego rodzaju błędów. Od stycznia środki będą trafiać na rachunek przypisany płatnikowi, więc ten problem zostanie wyeliminowany.konkres

Uwaga na zaległości!


Zmiany w ustawie dotyczą m.in. zasad zaliczania wpłat na koncie. Trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę, ponieważ w przypadku istnienia zaległości we wpłatach, ZUS najpierw zaspokoi najstarsze należności, a dopiero potem pokryje z wpłat należności bieżące. To spory kłopot dla płatników posiadających dawne zaległości w ZUS, ponieważ one już nigdy się nie przedawnią – każda wpłata dokonana od stycznia 2018 zostanie zaksięgowana najpierw na ich zaspokojenie. Z kolei podatnicy nieświadomi posiadania zaległości po wdrożeniu tego systemu będą wykazywali permanentne zaległości w składkach bieżących – aż do czasu ich wyrównania po odkryciu zaległości. Tej grupie płatników może to utrudniać natychmiastowe uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w zapłacie składek.


Uwaga na outsourcing kadr!


Nowe przepisy odnoszą się także do sytuacji, w których pracodawcy formalnie rozwiązują umowę o pracę z pracownikiem, oddając go firmie zajmującej się outsourcingiem kadr, a następnie nadal korzystają z usług byłego pracownika. ZUS kwestionował tego typu rozwiązania nakazując pracodawcy zapłatę składek za zewnętrznego pracownika – z odsetkami. Firmie zewnętrznej natomiast zwracał opłacone składki za takiego pracownika – ale bez odsetek. Ustawa wprowadza możliwość samodzielnego przeksięgowania przez ZUS już dokonanych wpłat z konta firmy zewnętrznej na konto byłego pracodawcy.Newsletter_2

Co jeszcze warto wiedzieć:


  • Przypisany do płatnika rachunek będzie jego nowym identyfikatorem.
  • Po przekazaniu składek to ZUS będzie alokował otrzymane środki na poszczególne fundusze i ich dysponentów.
  • Pod względem prawnym zrównane zostaną dokumenty elektroniczne i papierowe, co ma ułatwić płatnikom składek uzyskanie zaświadczeń o niezaleganiu z zapłatą składek. Płatnicy będą mogli samodzielnie generować pliki elektroniczne z systemów ZUS.
  • Nowela uchyla proponowany zapis o naliczaniu przez ZUS dodatkowej opłaty w przypadku opóźnienia w opłaceniu składki. Utrzymano natomiast zasady naliczania odsetek dla OFE w przypadku opóźnienia w przekazaniu składek na konto ubezpieczonego – jeśli opóźnienie wynika z winy ZUS.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone