zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

08 kwietnia 2016

Jak możesz sprawdzić poprawność danych JPK?

Samo wygenerowanie JPK jest zaledwie połową sukcesu. Przedsiębiorcy chcą mieć możliwość przejrzenia i zwalidowania informacji przed ich wysłaniem do kontroli. Jak zatem sprawdzić, czy dane, które mają być za moment przekazane urzędowi skarbowemu, są poprawne i nie zawierają błędów merytorycznych? Bez odpowiedniego narzędzia jest to niemożliwe.

Informacje w postaci pliku .xml są nieodczytywalne nawet dla programistów, a co dopiero dla przedsiębiorcy lub księgowej – 33% badanych obawia się braku wpływu na ilość i jakość kontrolowanych przez fiskusa danych. Ministerstwo Finansów w prawdzie ma w planach udostępnienie platformy testowej, ale będzie ona dawać jedynie możliwość sprawdzenia poprawności samego pliku JPK, a nie zawartych w nim informacji.

Wsłuchaliśmy się w sygnały płynące z rynku i oferujemy kompleksowe rozwiązanie, będące odpowiedzią na obawy zgłaszane przez przedsiębiorców i księgowych. Łączy ono techniczne narzędzie umożliwiające przetworzenie wygenerowanego pliku JPK w postaci .xml z usługą weryfikowania poprawności informacji w nim zawartych.

Sage e-Audytor (taką nazwę nosi nasze rozwiązanie) umożliwia nie tylko odczytanie i zrozumienie wygenerowanego pliku JPK, ale także zidentyfikowanie pomyłek, błędów oraz obszarów ryzyka podatkowego. Platforma (powstała jako owoc współpracy Sage oraz PwC) waliduje dane oraz testuje poprawność merytoryczną wygenerowanych informacji.

Sage e-Audytor powstał na bazie platformy przetestowanej i sprawdzonej wcześniej w Portugalii, gdzie obowiązek przekazywania danych JPK istnieje od 2008 roku. Przedsiębiorcy korzystający z platformy będą mogli w dowolnym momencie w bezpieczny sposób sprawdzić poprawność JPK, a dodatkowo na specjalnych warunkach zakupić usługi pogłębionej analizy ryzyka podatkowego oferowane przez PwC.

Z doświadczeń innych krajów można wysnuć przypuszczenie, że obecne struktury JPK nie są wersją ostateczną i skończoną. Będą zmieniać się, ewoluować, rozwijać o kolejne elementy i nowe schematy. Warto więc już teraz – na etapie wyboru dostawcy JPK – zdecydować się na współpracę z partnerem dającym gwarancję ciągłości operacyjnej i aktualizacji zakupionego oprogramowania w razie zaistnienia takiej potrzeby, wynikającej z wprowadzonych przez ustawodawcę zmian w plikach JPK.

Więcej informacji o JPK i elektronicznych kontrolach podatkowych na sage.com.pl/e-kontrole

Zapraszam na mój profil w serwisie Twitter @Piotr_Ciski, gdzie znajdziesz wiele inspirujących materiałów dotyczących elektronicznych kontroli podatkowych oraz jednolitego pliku kontrolnego. 

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone