zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

10 kwietnia 2017

Fiskus zakwestionował ponad 63 000 transakcji na podstawie danych z JPK

Ministerstwo finansów opublikowało dane dotyczące złożonych do tej pory raportów JPK_VAT. Urzędnicy mają poważne wątpliwości do co dziesiątego złożonego raportu. 

tysiace-transakcji-pod-lupa-fiskusa-(002) 

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez resort finansów okazało się, że 90% złożonych plików było poprawnych formalnie. Jednak aż 63 000 raportów wzbudziło zastrzeżenia fiskusa. W szczególności wątpliwości dotyczyły rzetelności i prawidłowości transakcji udokumentowanych za pomocą JPK. Zakwestionowano np. transakcje, w których przedsiębiorcy posługiwali się fakturami VAT od podatników nieuprawnionych do wystawiania faktur VAT.

Dane ministerstwa dotyczą tylko plików, w których zakwestionowano ich poprawność techniczną. Resort nie podał do wiadomości informacji dotyczących ewentualnych błędów merytorycznych (rachunkowych, księgowych), które mogły pojawić się w przesłanych raportach. Warto pamiętać, że nieprawidłowości zarówno techniczne, jak i merytoryczne można wykryć przed wysłaniem ich na bramkę Ministerstwa. Najlepszym do tego narzędziem jest platforma Sage e-Audytor, gdzie można zweryfikować poprawność swojego JPK przed wysłaniem. Co ważne - platforma obsługuje pliki wygenerowane przez każde oprogramowanie finansowo-księgowe. To oznacza, że w łatwy sposób mogą z niej skorzystać użytkownicy programów takich dostawców jak Sage, Comarch, Enova, Asseco czy Insert. Eksperci podatkowi doradzają by sprawdzać JPK przed każdą comiesięczną wysyłką, dzięki czemu można uniknąć surowych sankcji karno-skarbowych. 

Newsletter_2