zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

28 września 2016

10 innowacji, które już nie są science fiction


Rozwój technologii stale przyspiesza - do niedawna rewolucje przemysłowe miały miejsce co kilka wieków. Obecnie zdarzają się co kilka dekad, a analitycy są zgodni, że będą zdarzały się coraz częściej.

Nowoczesne technologie, które stosunkowo niedawno podziwialiśmy jedynie w filmach science fiction, obecnie spotykamy na co dzień, a na naszych oczach powstają kolejne.


1.      Telefon komórkowy

Wykorzystywany przez bohaterów serialu Star Trek w latach 60. komunikator swoją funkcją i kształtem przypominał telefony komórkowe. Wówczas urządzenia umożliwiające bezprzewodową komunikację na odległość przypominały kształtem walizki i ważyły po 40kg, a obecnie telefon komórkowy powoli odchodzi do lamusa, zastąpiony przez smartfon.


2.      Dotykowe ekrany

Obecna dziś niemal wszędzie technologia również pojawiła się w filmie Star Trek: Next Generation w 1987 roku, podczas gdy idea urządzeń reagujących na ruch była dopiero w powijakach. Dziś niemal każde dziecko potrafi obsłużyć taki ekran.


3.      Tablet

„Zapowiedziany” w filmie 2001: Odyseja kosmiczna o 42 lata wyprzedził premierę pierwszego iPada. Tymczasem w ciągu półwiecza urządzenia mobilne zdominowały glob. Posiada je połowa ludzi na świecie, a z samych tylko tabletów korzysta już co 4 Polak.


4.      Targetowanie reklam

Reklamy, które atakowały ludzi zewsząd, zaprezentowane w Raporcie mniejszości w 2002 roku powoli stają się rzeczywistością. Dzięki targetowaniu reklam w internecie coraz częściej użytkownicy otrzymują oferty dopasowane do własnych zainteresowań. Choć reklamy jeszcze nie zwracają się do klientów po imieniu, w Japonii już funkcjonują bilboardy rozpoznające wiek i płeć przechodniów.


5.      Samochód bez kierowcy

Idea pojawiająca się w wielu filmach z lat 90. krok po kroku realizowana jest przez koncerny motoryzacyjne. Nowe modele samochodów same parkują i ostrzegają kierowcę przed innymi pojazdami znajdującymi się tzw. martwym punkcie pola widzenia. Autonomiczne samochody Google’a przejechały już 500 tysięcy kilometrów bez jakiegokolwiek wypadku, a za tworzenie podobnych rozwiązań zabierają się także inni producenci z branży motoryzacyjnej i nowych technologii, dzięki czemu być może w ciągu dekady lub dwóch samochody te staną się codziennością, podobnie jak smartfony.


6.      Obraz 3D

Twórcy branży rozrywkowej i producenci sprzętu starając się dostarczać widzom jak najpełniejszych wrażeń, prześcigają się w rozwijaniu takich technologii, jak np. obraz 3D, który zapewnia zupełni inną jakość odbioru prezentowanych filmów. Technologia na stałe zagościła w kinach, a nawet w kinach domowych, zgodnie z terminem przewidzianym w Powrocie do przyszłości.


7.      Wirtualna rzeczywistość

Krok dalej niż obraz 3D poszli twórcy gogli wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie, które łączy się ze smartfonem i zakładane jest bezpośrednio na twarz, odcinając wzrok od otaczającej człowieka rzeczywistości, pozwalają niemal zupełnie przenieść się w inny wymiar. Dostępne aplikacje umożliwiają podróżowanie po świecie bez wychodzenia z domu, oferują zupełnie nowy sposób oglądania filmów czy grania w gry. Choć taka podróż w czasie i przestrzeni wymaga specjalnego sprzętu, to jest namiastką kinowych holograficznych podróży, oglądanych choćby w ekranizacjach komiksów Marvela.


8.      Rozszerzona rzeczywistość

Podobną technologią, która już jest dostępna na rynku, jest rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality). Dzięki specjalnym goglom pozwala nakładać wirtualny obraz na otaczającą nas przestrzeń, co tworzy zupełnie nowe możliwości dla codziennego funkcjonowania. Dzięki temu w nowy sposób można uczyć się, bawić, pracować, czy komunikować się z innymi. Ponadto obraz jest interaktywny i dynamiczny, dzięki czemu poruszając się np. po domu czy biurze, obraz podąża za nami, np. w postaci zawieszonego w powietrzu okna wideo-rozmowy. Choć wymaga dodatkowego sprzętu w postaci gogli, jest to swego rodzaju namiastka interakcji z hologramowymi obrazami obserwowanymi w kinie.


9.      Hologram

W wielu filmach fantastycznych hologram wykorzystywany był jako komunikator, czy narzędzie pracy naukowców i przez długie lata znajdował się w czołówce wizji trudnych do realizacji, czy wręcz rozczarowujących. Jednak niespełna rok temu gdańska firma opracowała nową technikę umożliwiającą wyświetlanie obrazu 3D bez konieczności używania specjalnych okularów czy hełmów. Ponadto rozwiązanie posiada interaktywny interfejs, dzięki któremu można manipulować wyświetlanym obrazem w czasie rzeczywistym, co zbliża nas do urzeczywistnienia wizji filmowców.


10.   Inteligentne aplikacje

Jeszcze do niedawna pomysł rozmowy z komputerem czy smartfonem był jedynie filmową fantazją, jak w Odysei kosmicznej. Jednak dzięki technologii coraz bliżej jest do realizacji i tego scenariusza. Aplikacja Pegg stworzona przez Sage jest rodzajem czatbota, który działa jak inteligentny asystent zarządzania finansami. Dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji, aplikacja eliminuje złożoność kwestii księgowych i upraszcza je do minimum. Pozwala bowiem na przesyłanie do systemu komunikatów głosowych lub tekstowych poprzez komunikator Slac, np. o wydatkach na paliwo czy w restauracji, a system sam tworzy właściwe dokumenty, bez konieczności żmudnego wprowadzania danych ręcznie. Rozwiązanie uwalnia przedsiębiorców, nawet najmniejsze firmy, od obciążeń związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem papierowych dokumentów, sprawiając, że w coraz większym stopniu komputery i inne urządzenia wyręczają nas i ułatwiają życie, niczym w filmach science fiction.

Wprowadzanie w życie nowych technologii, które do niedawna były jedynie fantazją pisarzy i filmowców z jednej strony pokazuje, że niemal wszystko, co człowiek potrafi sobie wyobrazić, potrafi też stworzyć. Z drugiej strony, wszystkie te innowacje ułatwiają codzienne życie, sprawiają, że staje się ono pełniejsze i ciekawsze. Ostatnia z nich, aplikacja Pegg pokazuje nowy trend, dążenia do nowego sposobu komunikacji z urządzeniami, takiej, która będzie wygodna dla człowieka, a nie dostosowana jedynie do maszyn.


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone