zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

09 stycznia 2017

4 elementy nowelizacji ustawy o VAT, na które firmy muszą szczególnie uważać


Nowelizacja ustawy o VAT jest częścią programu mocno uszczelniającego system podatkowy w Polsce. Warto zwrócić uwagę na kilka jej podstawowych elementów, które w najbliższych latach mogą mieć kluczowe znaczenia dla firm.


Tak zwana duża nowelizacja ustawy o VAT zakłada znacznie uszczelnienie systemu vatowskiego. Mocno rozszerza katalog produktów i usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jest to mechanizm wymyślony by uszczelnić system obiegu podatku. Trudniej jest wyłudzać podatek gdy jest on objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zakłada on odpowiedzialność solidarna sprzedawcy i nabywcy za zobowiązania podatkowe.


2. Zaostrzone kontrole podatkowe

Mechanizm nie zadziała w funkcji uszczelniającej, jeżeli nie będzie połączony z mechanizmem prześwietlania i weryfikowania podatników, którzy występują o zwrot podatku. To drugi ważny element, który można odnaleźć w tej ustawie. Teraz będzie znacznie trudniej uzyskać zwroty podatku od towarów i usług. Okres 25 dniowy został obłożony dodatkowymi obostrzeniami.

2. Zaostrzone kontrole podatkowe

Przepisy idą jeszcze dalej. Zaostrzone zostały zasady kontroli podatkowej, właśnie w sytuacjach, w których podatnik będzie występował o zwrot podatku. Zostały one bardzo mocno zaostrzone.

3. Elektroniczne rozliczanie VAT

Elementem, który dopełnia tego obrazu jest elektroniczne rozliczanie podatku VAT. Domyślną metodą rozliczania jest składanie deklaracji elektronicznych. Jeszcze do końca 2017 r. niewielka grupa najmniejszych podatników może korzystać z formy papierowej składania deklaracji.

4. Zaostrzenie kar

Czwarty element w tej układance to znaczne zaostrzenie kar za błędy, nieprawidłowości i uchybienia, które podatnicy popełniają czasami w rozliczeniach podatkowych. Kary wynikają z postępowań sprawdzających i kontrolnych, które urzędy mogą wszczynać standardowo w procedurze o zwrot podatku od towarów i usług. Wszystko to razem sprawia, że odzyskanie podatku będzie teraz dużą sztuką dla podatników, którzy rzeczywiście wykażą nadpłatę podatku i będą ubiegali się o zwrot.

Ustawa uszczelniająca system VAT – to lepsza nazwa dla najnowszej nowelizacji ustawy. Ma ona szansę uszczelnić obrót podatku, ale może spowodować napięcia płatnicze u pewnych podatników. 

Bogdan Zatorski, ekspert Sage


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone