zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Co Jednolity Plik Kontrolny ma wspólnego z elektronicznym sprawozdaniem finansowym?

Co Jednolity Plik Kontrolny ma wspólnego z elektronicznym sprawozdaniem finansowym?

#GotowiNaZmiany

05 grudnia 2018

Sage JPK
Legislacja

Obowiązek składania Jednolitych Plików Kontrolnych obowiązuje już od niemal dwóch lat. Początkowo wprowadzony dla dużych przedsiębiorstw, obligatoryjnie rozszerzony na wszystkie firmy składające deklaracje VAT, a następnie na wszystkie przedsiębiorstwa. KAS może się do nich zwrócić o przekazanie dowolnej z obowiązujących struktur JPK. Teraz do wachlarza raportów JPK dołączył bliźniaczy obowiązek – raportowania sprawozdań finansowych wyłącznie w wersji elektronicznej.


Od 1 lipca 2018 r. już nie tylko przedsiębiorstwa duże i średnie mają obowiązek dostarczania JPK na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej, ale także małe firmy. KAS może zwrócić się o przekazanie danych w formacie JPK, jeżeli firma prowadzi księgi podatkowe i ewidencje za pomocą komputerów.


Dzięki strukturom JPK elektroniczne kontrole prowadzone przez organ podatkowy mogą być przeprowadzane szybko, sprawnie i bez zbytniej ingerencji w codzienną pracę przedsiębiorstwa.


Coraz głębsza cyfryzacja podatków


JPK jest częścią coraz mocniej rozpędzającej się cyfryzacji administracji podatkowej. Obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT struktury JPK_VAT umożliwiają fiskusowi wgląd w szeroki obszar transakcji rynkowych. Istniejący od ponad miesiąca obowiązek raportowania każdej istniejącej struktury JPK na żądanie KAS przez wszystkich podatników stanowi uzupełnienie tej cyfrowej siatki monitoringu transakcji biznesowych.


Najnowszym akcentem cyfrowej rewolucji jest wdrożenie od 1 października 2018 r. obowiązku raportowania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Firmy muszą raportować e-sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) bądź Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Obowiązek składania elektronicznych sprawozdań w formacie XML nie dotyczy jedynie firm przygotowujących sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.Poznaj rozwiązanie do wygodnej obsługi
e-sprawozdań finansowych

Dowiedz się więcej


Co łączy JPK z e-sprawozdaniami?


Wspólnym elementem, który łączy Jednolity Plik Kontrolny oraz elektroniczne sprawozdania finansowe jest format pliku, który przedsiębiorcy muszą wysłać od odpowiednich organów państwowych. Zarówno raporty JPK, jak i e-sprawozdania muszą być bowiem utworzone w formacie xml. To oznacza, że e-sprawozdania nie da się utworzyć przy pomocy arkusza kalkulacyjnego. Nie jest także możliwe utworzenie sprawozdania w formie innego pliku (np. tekstowego), a następnie jedynie wysłanie go w formacie elektronicznym. Przepisy mówią wyraźnie, że jedynym dopuszczalnym formatem jest plik xml. Co to oznacza dla przedsiębiorców?


Z jednej strony jest to duże wyzwanie związane z koniecznością zakupu nowego bądź aktualizacji posiadanego oprogramowania służącego do obsługi e-sprawozdań. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku będzie to wymagało także przeszkolenia personelu zajmującego się obszarem finansowo-podatkowym w firmie z obsługi nowych rozwiązań. Warto więc przy wyborze programu kierować się nie tylko kwestiami technologicznymi, ale także patrzeć pod kątem wsparcia szkoleniowego ze strony producenta oprogramowania.


Z drugiej strony silne podobieństwo e-sprawozdań do struktur JPK pozwala przedsiębiorcom łatwiej rozeznać się na rynku dostępnych rozwiązań, jeżeli wezmą pod uwagę doświadczenie producentów we wcześniejszym wdrażaniu JPK do systemów finansowo-księgowych (takich jak Sage Symfonia 2.0, Sage Symfonia 50cloud lub Sage Symfonia ERP).


Korzystając z rozwiązań, które sprawdziły się przy obsłudze wszystkich poprzednich struktur JPK, możemy mieć pewność, że okażą się doskonałym wsparciem także przy obsłudze obowiązkowych elektronicznych sprawozdań finansowych – tym bardziej, że producent zapewnia ich obsługę w standardzie, po zaktualizowaniu oprogramowania, bez dodatkowych opłat.
Ogólnopolska infolinia
e-sprawozdania finansowe
22 417 9301

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/