zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Czas na podpisanie e-sprawozdania finansowego tylko do 31 marca

Czas na podpisanie e-sprawozdania finansowego tylko do 31 marca

#GotowiNaZmiany

05 marca 2019

e-sprawozdania finansowe
Legislacja

W Polsce w większości przedsiębiorstw rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że dzień bilansowy tych podmiotów przypada na 31 grudnia i zgodnie z ustawą o rachunkowości do 31 marca 2019 roku muszą sporządzić sprawozdanie finansowe ze swojej działalności za ubiegły rok.


Obecnie jest to już sprawozdanie w formie elektronicznej, w formacie pliku XML. Zostało niewiele czasu, a pytań o operacyjne szczegóły sporządzenia tego strategicznego dla biznesu dokumentu nie brakuje.


Trudno się dziwić tej trosce o należytą staranność wypełnienia tego obowiązku prawnego. Za błędy czy wręcz zniekształcenia w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorcy mogą się spodziewać surowych kar.


Jak podpisać e-sprawozdanie?


Na co więc zwrócić uwagę przy sporządzaniu e-sprawozdań finansowych? Z analizy zapytań, jakie od grudnia 2018 roku obsługuje ogólnopolska infolinia poświęcona właśnie e-sprawozdaniom, wynika, że jednym z największych wyzwań wciąż jest podpisywanie dokumentu.


W tym roku 31 marca wypada w niedzielę. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy termin sporządzania sprawozdania wydłuży się do 1 kwietnia? Otóż nie, termin zapisany w ustawie nie ulega zmianie niezależnie od tego, na który z dni tygodnia przypada. Zatem bez wyjątku w jednostkach z rokiem obrotowym zgodnym z kalendarzowym do 31 marca należy nie tylko sporządzić dokument, ale podpisać go przez wszystkich członków zarządu, pełniących w myśl ustawy rolę kierownika jednostki.Pobierz za darmo e-book o zmianach podatkowych w 2019 r.

Dowiedz się więcej


Następnie w ciągu maksymalnie 15 dni od zatwierdzenia należy złożyć roczne sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej wraz z załącznikami we właściwym rejestrze sądowym za pośrednictwem portalu Ministerstwa Sprawiedliwości czyli eKRS. Co do załączników przekazywanych obok sprawozdania finansowego, to przedsiębiorcy mogą dołączyć pliki w popularnym formacie elektronicznym np. pdf.


Jak podpisać e-sprawozdanie?


W przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS e-sprawozdania przekazywane są tylko do KRS, a dalej sąd rejestrowy dystrybuuje dokument do innych urzędów, np. urzędu skarbowego. Samo sprawozdane wysyłane jest dopiero po jego zatwierdzeniu, chyba że nie zostało zatwierdzone w ustawowym terminie. Przedsiębiorcy pytają także, czy jest możliwe wcześniejsze skontrolowanie poprawności struktury samego dokumentu? Można to zrealizować za pomocą wygodnych rozwiązań takich jak Sage e-Audytor.


Alternatywą jest weryfikacja pliku na etapie jego przekazywania do sądu rejestrowego poprzez portal eKRS. Serwis ten sprawdzi jednak tylko techniczną poprawność, a nie merytoryczną zawartość pliku.


Co zrobić, gdy nadal pozostaje wiele pytań? Jeszcze do końca marca można skorzystać z bezpłatnego numer informacyjnego +48 22 417 93 01, czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00.


Bogdan Zatorski, ekspert Sage

Ekspert podatkowy w Sage, z firmą związany od 16 lat, działając w obszarze finansów i księgowości. Przez wiele lat rozwijał Sage Symfonia w obszarze obsługi finansowo-księgowym, podatków oraz split payment. Aktywnie uczestniczy we wdrażaniu JPK w polskich przedsiębiorstwach, zarówno formie w rozwiązań IT dostarczanych przez Sage jaki i szkoleń, warsztatów czy konsultacji biznesowych.Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/