zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

24 stycznia 2017

Dla kogo obligatoryjne e-deklaracje i koniec kwartalnych rozliczeń?/h1>

Dla wielu podatników to już ostatni dzwonek, by dostosować oprogramowanie do generowania i wysyłania deklaracji w formie elektronicznej. Trzeba też pamiętać, że zmiany w ustawie o VAT uniemożliwiły wielu firmom kwartalne rozliczenia.Od stycznia br. obowiązują zmiany (nowelizacja ustawy o VAT) związane ze składaniem deklaracji VAT oraz ograniczeniem możliwości prowadzenia rozliczeń podatków w cyklach kwartalnych. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:


1. Część firm musi obecnie składać deklaracje wyłącznie w formie elektronicznej. 

Nowy obowiązek obejmuje wszystkie firmy, które są zarejestrowane jako podatnicy VAT UE oraz rozliczają VAT w modelu odwrotnego obciążenia (włączając w to podatników, których od stycznia 2017 r. dodano do katalogu firm stosujących ten model rozliczeń). Nowy obowiązek obejmuje również tych, którzy na mocy wcześniejszych przepisów musieli już wcześniej składać elektroniczne deklaracje.


2. Znacznie ograniczono możliwość kwartalnych rozliczeń podatków. 

Od stycznia 2017 r. z kwartalnego modelu nie mogą już korzystać średnie firmy (dokładniej – osiągające przychód roczny powyżej równowartości 1,2 miliona euro), jak również nowe podmioty przez okres 12 miesięcy liczonych od miesiąca, w którym zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT.

Wymienieni wyżej podatnicy już 25 lutego br., będą musieli przesłać do fiskusa elektroniczne deklaracje za pierwszy miesiąc rozliczeniowy (styczeń). Pozostało zatem zaledwie kilka tygodni, by dostosować oprogramowanie do generowania i wysyłania e-deklaracji, ewentualnie sprawdzić, czy obsługujące podatnika biuro rachunkowe wypełni nowy obowiązek.3. Za niedopełnienie obowiązków grożą ostre sankcje. 

We wdrożonych zmianach kluczowe jest to, że podatnik musi złożyć deklarację wyłącznie w dochowaniu formy elektronicznej. Przesłanie pocztą dokumentu w formie papierowej lub osobiste złożenie go w urzędzie nie będzie miało skutku prawnego, co zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie skarbowe (na podst. zmienionego art. 56 Kodeksu Karnego Skarbowego). Wykroczeniem jest również opóźnienie (choćby jednodniowe) przesłania deklaracji. Wedle obowiązujących przepisów, za wykroczenie skarbowe grozi grzywna wahająca się w bardzo szerokim zakresie widełek wartości od 200 do nawet 40 tys. złotych.


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone