zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

E-sprawozdania last minute

E-sprawozdania last minute

#GotowiNaZmiany

29 marca 2019

e-sprawozdania finansowe
e-sprawozdania

Do 31 marca, kiedy to zdecydowana większość podmiotów powinna przygotować elektroniczne sprawozdanie finansowe za 2018 rok, pozostało ledwie kilka dni. W związku z tym poniżej kilka wskazówek praktycznych, które mogą pomóc w przygotowaniu e-sprawozdań tym jednostkom, które jeszcze tego nie zrobiły.


Zdecydowanie najpopularniejszą wersją e-sprawozdania jest sprawozdanie zgodne ze wzorem zamieszczonym w załączniku nr 1 Ustawy o Rachunkowości przygotowywane w złotówkach i przeznaczone dla „jednostki innej”. W tym sprawozdaniu warto zwrócić uwagę na numer identyfikujący jednostkę zamieszczany we wprowadzeniu do sprawozdania. Należy użyć numeru KRS w przypadku, gdy jednostka będzie składać sprawozdanie do KRS, a numeru NIP przy składaniu sprawozdania do Szefa KAS. We wprowadzeniu do sprawozdania jednostki innej jest również część przeznaczona do poinformowania o stosowanych zasadach rachunkowości, która jest obowiązkowa do wypełnienia. Rozmiar opisu w poszczególnych polach jest ograniczony do 3 500 znaków. W informacji dodatkowej jednostka wskazuje sposób przekształcenia wyniku finansowego na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, uwzględniając nowość jaką jest wydzielenie źródła przychodów „zyski kapitałowe”. Gdy jednorodna kwota korekty jest większa lub równa 20 000 złotych, sporządzając tą część sprawozdania finansowego należy podać opis i podać podstawę prawną korekty wyniku finansowego. Kwoty mniejsze można wykazać łącznie bez wskazania podstawy prawnej. Do informacji dodatkowej należy załączyć (osadzić wewnątrz sprawozdania) plik z notami objaśniającymi wymaganymi Ustawą o Rachunkowości. Jako praktyczne rozwiązania można rekomendować jeden plik ze wszystkimi notami w formacie pdf dla takiego załącznika osadzonego wewnątrz sprawozdania. Załącznik osadzony wewnątrz sprawozdania staje się jego integralną częścią co sprawia, że nie musi być dodatkowo podpisywany elektronicznie. Podpisy elektroniczne zarówno sporządzający sprawozdanie, jak i kierownik jednostki złożą, podpisując plik wynikowy w formacie xml. Należy podkreślić, że jeżeli rolę kierownika jednostki pełni organ wieloosobowy, to zgodnie z Art. 52.2 Ustawy o Rachunkowości każdy z członków tego organu powinien w kolejności podpisać plik ze sprawozdaniem, względnie wskazać powód odmowy podpisu sprawozdania.Wypróbuj najbardziej zaufane rozwiązania finansowo-księgowe

Dowiedz się więcej


Wbrew pozorom przygotowanie sprawozdania dla jednostki mikro zgodnie z załącznikiem 4 Ustawy o Rachunkowości nie jest tak proste, jakby mogło to wynikać z zapisów samej ustawy. Jest tu bowiem kilka poziomów uproszczeń, które jednostka mikro może przyjąć przygotowując sprawozdanie. W konsekwencji trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobranie właściwej wersji uproszczeń w edytorze sprawozdań finansowych. Najlepiej w związku z tym konsekwentne realizować wybrany ustawowy poziom uproszczeń, np. jeżeli sprawozdanie jednostki mikro to rachunek zysków i strat właściwy dla takiej jednostki a nie np. dla jednostki małej na co pozwala Ustawa o Rachunkowości, a w ślad za nią schemat e-sprawozdania dla jednostki mikro.


W przypadku wątpliwości związanych z raportowaniem sprawozdań finansowych przedsiębiorcy mogą skorzystać z bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii, dzwoniąc na numer +48 22 417 93 01, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00.


Bogdan Zatorski, ekspert Sage

Ekspert podatkowy w Sage, z firmą związany od 16 lat, działając w obszarze finansów i księgowości. Przez wiele lat rozwijał Sage Symfonia w obszarze obsługi finansowo-księgowym, podatków oraz split payment. Aktywnie uczestniczy we wdrażaniu JPK w polskich przedsiębiorstwach, zarówno formie w rozwiązań IT dostarczanych przez Sage jaki i szkoleń, warsztatów czy konsultacji biznesowych.Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/