zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

30 września 2016

Nowe prawo na rękę skarbówce? Fiskus będzie mógł odraczać zwrot VAT

 

Już od stycznia 2017 r. w życie wejdzie przepis, na mocy którego organy podatkowe będą mogły odraczać zwrot nadwyżki podatku VAT uzasadniając to weryfikacją kontrahentów. Przepisy ograniczą także stosowanie przyspieszonego zwrotu VAT.


Już teraz niejednokrotnie urzędy przedłużają termin zwrotu nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, tłumacząc, że muszą zweryfikować rozliczenia kolejnych podmiotów w łańcuchu transakcji. Jednak obecne przepisy (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT) dopuszczają zwłokę ze zwrotem podatku jedynie „do czasu weryfikacji rozliczeń podatnika”. Ma się to zmienić. W projekcie nowelizacji ustawy o VAT pojawiła się bowiem propozycja, by fiskus miał podstawę prawną do weryfikacji rozliczeń oraz innych dokumentów podmiotów biorących bezpośredni lub pośredni udział w transakcji, a także tych, które obracały towarem na dalszych etapach.

Regulacja jest pożądana przez organy skarbowe, które na liście priorytetów mają walkę z wykrywaniem wyłudzeń VAT (tzw. przestępstw karuzelowych). Z drugiej jednak strony, nowe przepisy mogą uderzyć rykoszetem uczciwych podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności ubiegają się o zwrot nadpłaconego VAT. Nie ma bowiem żadnej pewności, że wraz z wejściem w życie przepisów, nie staną się one uzasadnieniem do przeciągania terminów zwrotu VAT, szczególnie biorąc pod uwagę duże potrzeby budżetowe.


Sądy niekoniecznie będą pomocne

Do tej pory fiskus przegrywał sądowe batalie z podatnikami w tej kwestii. Sądy kwestionowały nadmierną przewlekłość procedur, jak np. w sprawie spółki, którą urząd skarbowy podejrzewał o udział w karuzeli podatkowej i przez ponad rok wstrzymywał zwrot 24 mln zł podatku. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok korzystny dla spółki przypominając, że organ podatkowy powinien działać szybko, sprawnie i wnikliwie, zgodnie z naczelną zasadą ordynacji podatkowej (sygn. akt. I FSK 1881/14). Wyroki sądów wskazują także, że organ podatkowy powinien podawać przewidywany termin zakończenia czynności sprawdzających (wyrok WSA w Białymstoku z 16 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 217/14, prawomocny). Jak będzie od nowego roku? Na pewno należy się liczyć z możliwością wyczekiwania na zwrot VAT ponad spodziewany termin.

 

Ograniczenie stosowania 25-dniowego zwrotu VAT

W przepisach projektowana jest również zmiana art. 87. ust. 6, który daje podatnikom prawo otrzymania zwrotu różnicy podatku w terminie przyspieszonym (25-dniowym). Według projektu będą mogli starać się o niego jedynie podatnicy, którzy opłacili należności wynikające z faktur za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej i podatnik przedstawi dokumenty potwierdzające taką zapłatę. Ewentualnie jeśli opłacali należności gotówką, ich suma nie może przekroczyć 15 000 zł. A ponadto podatnik przez kolejne dwa lata poprzedzające okres, w rozliczeniu za który występuje o zwrot w przyspieszonym terminie, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, składał deklaracje oraz terminowo rozliczał podatki stanowiące dochód budżetu państwa. Zapisy te powiązane są z ograniczeniem limitu płatności gotówkowych i promowaniem obrotu bezgotówkowego.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw jest obecnie na etapie konsultacji. Będziemy śledzić jego dalsze losy.


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone