zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

20 lutego 2017

Fiskus rozliczy PIT-y

Dzięki nowelizacji ustawy o PIT, którą rząd przyjął 31 stycznia 2017 roku, już od 15 marca urzędy skarbowe będą mogły wypełniać roczne zeznania podatkowe za Polaków. Nie dotyczy to jednak wszystkich podatników, a do tego w ten sposób nie będzie można skorzystać ze wszystkich dostępnych ulg podatkowych

Ministerstwo Finansów stawia na coraz większą informatyzację procesów podatkowych w Polsce. Tego oczekują zresztą podatnicy. Już od 2012 roku spada nieustannie odsetek osób składających deklaracje roczne osobiście, natomiast rośnie liczba Polaków, którzy rozliczają się elektronicznie – w 2015 roku było to 38% wszystkich podatników, a w 2016 roku – już 49%. W 2015 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę wstępnego wypełnienia zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return), z której w ubiegłym roku skorzystała jedna piąta podatników. Teraz rozliczenie roczne będzie można w ogóle zrzucić na barki fiskusa, załatwiając formalności przez Internet. Warto podkreślić, że PIT-y składane w formie elektronicznej to przede wszystkim ogromna oszczędność dla fiskusa. W ciągu najbliższych 6 lat urzędnicy Ministerstwa Finansów chcą ograniczyć koszty związane z obsługą papierowych deklaracji o 20 mln zł. Według ministerialnych szacunków, już w 2017 roku kwota oszczędności może wynieść 1,5 mln zł.


Odciążenie dla kadrowych i księgowych

Nowelizacja ustawy o PIT musi jeszcze zostać uchwalona przez Sejm, ale już wiadomo, kto będzie mógł skorzystać z wprowadzonych w dokumencie zmian. Możliwość wypełnienia deklaracji rocznej za podatników przez fiskusa to również doskonała informacja dla pracujących w naszych firmach księgowych i kadrowych, którzy do tej pory w wielu przypadkach musieli wypełniać PIT za pracowników. W 2016 roku z tej możliwości skorzystało 421 tys. osób zatrudnionych na umowie o pracę, jak podaje Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Zmiany wdrażane od tego roku oznaczają w rzeczywistości rezygnację z formularza PIT-12. Z nowych udogodnień skorzystają jednak tylko osoby uzyskujące dochód od takich płatników, jak pracodawcy (art. 31 znowelizowanej ustawy o PIT i art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), organy rentowe (art. 34), spółdzielnie (art. 33), podmioty wypłacające stypendia, renty i emerytury zagraniczne, zakłady karne i centra integracji społecznej (art. 35 ust. 1 pkt 1-7). Z nowych możliwości składania deklaracji PIT nie skorzystają jednak przedsiębiorcy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Przy okazji warto podkreślić, że urzędy skarbowe wyręczą podatników rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem, a także osoby wychowujące samotnie dzieci.Bez wątpienia w bieżącym roku księgowi i kadrowcy w firmach będą mieli zdecydowanie mniej obowiązków, jeśli chodzi o wypełnianie rocznych deklaracji PIT, ale nie oznacza to, że będą mogli z tego zupełnie zrezygnować. Wiele osób, zapewne również z przyzwyczajenia, pozostanie przy rozliczeniu rocznym dokonywanym przez pracodawcę. Należy podkreślić, że każda taka deklaracja i konsekwencje za ewentualne błędne jej wypełnienie obciążają właśnie pracodawcę, a pośrednio działy księgowo-kadrowe.

W przypadku rozliczenia PIT-u przez fiskusa, dostępne będą tylko dwie ulgi: na dziecko oraz rehabilitacyjna. Niestety, podatnicy, którzy będą chcieli skorzystać z innych odliczeń, muszą nadal wypełniać i składać samodzielnie roczną deklarację podatkową.


Jak składać wniosek o rozliczenie?

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada maksymalne uproszczenie procedury wnioskowania o automatyczne rozliczenie deklaracji rocznej przez fiskusa. W tym celu wystarczy wypełnić krótki elektroniczny wniosek, w którym należy podać podstawowe dane, numer PESEL, adres (również e-mail), właściwy urząd skarbowy oraz rok podatkowy, którego będzie dotyczyło rozliczenie. Należy także zaznaczyć, czy rozliczamy się indywidualnie, czy z małżonkiem i czy korzystamy z dostępnych ulg. Istnieje możliwość podania numeru KRS organizacji pożytku publicznego, jeśli podatnik zdecyduje się przekazać jej 1% swojego podatku. Taki wniosek będzie wysyłany za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów, a być może także z kont internetowych banków (trwają jeszcze negocjacje z sektorem bankowym). Wniosek musi zostać podpisany. Tutaj jest kilka opcji: kwota przychodu za zeszły rok, podpis kwalifikowany lub profil zaufany. W ciągu 5 dni urząd skarbowy wypełni PIT i poinformuje o tym w wiadomości e-mail, wysyłając również link do systemu teleinformatycznego, w którym będzie można przejrzeć i zaakceptować lub odrzucić deklarację podatkową.

Z nowych udogodnień skorzystają także renciści i emeryci, którzy co prawda nie muszą w ogóle składać rocznych deklaracji, ale mogą wysłać we wspomnianym powyżej wniosku elektronicznym informację o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Według szacunku CIR, takich osób może być nawet 11 mln.

W dobie coraz większej cyfryzacji społeczeństwa oraz w epoce coraz szerszego dostępu do Internetu, zwiększenie poziomu elektronicznych rozliczeń podatkowych i ich automatyzacja wydają się naturalnym krokiem. Takie rozwiązanie nie tylko odciąży podatników, ale również ułatwi pracę fiskusowi i sprawi, że coroczne rozliczanie się z urzędem skarbowym będzie po prostu tańsze. 


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone