zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

10 listopada 2016

Jak raportować JPK VAT bez podpisu elektronicznego


Duże firmy podlegają obowiązkowi JPK od 1 lipca 2017 r. Już w sierpniu złożyły pierwsze obligatoryjne raporty JPK VAT. Ten sam obowiązek obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2017 r., a pierwsze raporty (za styczeń) te podmioty złożą najpóźniej 25 lutego 2017 r. Z kolei najmniejsze firmy (z sektora mikro) zaczną podlegać obowiązkowi JPK w 2018 r.


Podatnicy i doradcy podatkowi sygnalizują wiele wyzwań, którym muszą sprostać przedsiębiorcy. Jednym z nich jest kwestia podpisywania składanych raportów JPK za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Duże firmy często posiadają taki podpis, więc dla nich posiadanie certyfikatu kwalifikowanego i używanie go do celów e-kontroli nie stanowi problemu, ani dużego kosztu.


Małe firmy nie korzystają z podpisu elektronicznego

Może być to jednak barierą dla mniejszych podmiotów. Nie wszystkie firmy sektora MSP posiadają i używają certyfikat kwalifikowany. Zdarzają się też przypadki, że firmy, które kiedyś zakupiły certyfikat, nie aktualizowały go. By skutecznie wysłać raport JPK do e-kontroli niezbędny jest jednak aktualny podpis elektroniczny.

Trzeba też zwrócić uwagę, że raportowanie JPK jest obecnie skuteczne jedynie w odniesieniu do podpisów kwalifikowanych wydanych w Polsce. Jeżeli zatem firma posiada certyfikat wydany w innym kraju, nie może skutecznie wysłać JPK do e-kontroli. Zaś opóźnienie w wysyłce może mieć bolesne skutki karno-finansowe.


Resort finansów idzie na rękę małym i średnim firmom

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że umożliwi małym i średnim podmiotom (a także mikro w późniejszym okresie) uwierzytelnianie raportów JPK w inny sposób niż tylko za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zostanie także wprowadzona możliwość stosowania zagranicznych certyfikatów. Najprawdopodobniej jedną z tych metod będzie skorzystanie z Profilu Zaufanego.

Zapowiedzi resortu wskazują, że te udogodnienia zostaną wprowadzone od lutego 2017 r. Będzie to więc już po wejściu w życie obowiązku prawnego dotyczącego wysyłania JPK przez małe i średnie firmy, ale przed datą pierwszej obligatoryjnej wysyłki za styczeń (26 lutego).


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone