zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

07 listopada 2016

Komornicy będą bardziej skuteczni

Biura rachunkowe mogą informować swoich klientów o zmianie w przepisach dotyczącej elektronicznego dokonywania zajęć komorniczych na rachunkach bankowych dłużników. To dobra wiadomość dla firm walczących o odzyskanie należności.

Od 8 września 2016 r. komornicy mają prawo dokonać zajęcia środków na koncie bankowym dłużnika wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego. To świetna wiadomość dla firm mających problem z odzyskaniem zaległych płatności. Zabezpieczenie środków z rachunku bankowego dłużnika ma się odbywać szybciej, a zatem wierzyciele szybciej będą mogli odzyskiwać należne im środki.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 8 września 2016 wprowadza zmiany w sposobie prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego. Zmiany w Kodeksie Cywilnym i w Ustawie Prawo Bankowe oznaczają, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w zakresie elektronizacji zajęć egzekucyjnych, centralnej informacji o rachunkach osób zmarłych oraz zapytań o rachunki bankowe dłużników komunikacja pomiędzy uprawnionymi podmiotami poszukującymi tych informacji a bankami będzie możliwa wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem zarządzanej przez Krajowa Izbę Rozliczeniową platformy Ognivo. Jest to platforma umożliwiająca bezpieczną i szybką komunikację w formie elektronicznej pomiędzy bankami i innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków.Dzięki tym zmianom uporządkowana zostaje obsługa dziesiątek tysięcy zajęć komorniczych, a wszystkie operacje w tym zakresie stają się przejrzyste.

Uwaga: elektroniczne zajęcia rachunku nie dotyczą egzekucji z rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). W ich przypadku komornicy dalej będą stosowali stare metody.

Od 8 września łatwiej jest zatem ścigać przedsiębiorców, którzy nie płacą zobowiązań narażając swoich kontrahentów na straty lub nawet bankructwo. Zaległe faktury to zmora polskiego sektora MŚP. Według raportu BIG InfoMonitora „Indeks zatorów płatniczych", aż 62% małych i średnich przedsiębiorstw boryka się z zatorami płatniczymi, a szacunkowa wartość przeterminowanych należności przypadająca na jedną firmę wynosi 69,5 tys. zł. Nawet jeśli klienci zapłacą w terminie, zazwyczaj jest to tylko jedna czwarta należności. W co szóstej firmie w zatorach płatniczych utyka 75% wartości sprzedanych usługi towarów. Nic dziwnego, że aż dla 8 na 10 firm (81%) jest to poważna przeszkoda w prowadzeniu działalności.


Komornicy coraz szybsi

Ściąganie długów z kont bankowych to obecnie najpopularniejsza i najprostsza metoda egzekucji komorniczych w Polsce. Do tej pory jednak zabierała ona sporo czasu. Komornicy wysłali odpowiednie wnioski do banków pocztą lub kurierem, co trwało kilka dni, następnie czekali na podjęcie przez bank stosownych kroków. Dawało to dłużnikowi więcej czasu, by skutecznie opróżnić swoje konta. Obecnie po elektronicznym podpisaniu zajęcia przez komornika, trafi ono za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do banku, który niezwłocznie zablokuje konto dłużnika. Sama opłata za zajęcie wynosi 0,5 zł, a cała korespondencja jest bezpłatna.

Czytaj więcej na Portalu Wiedzy Sage Club! 

Dołącz do Sage Club i ciesz się przywilejami!

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone