zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

16 listopada 2015

Kontrole podatkowe 2016 – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Wiemy już jakie branże i gałęzie gospodarki będą pod lupą administracji podatkowej w 2016 r. Działania kontrolne będą prowadzone na podstawie wyników badań

Ministerstwo finansów opublikowało Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na 2016 r., w którym opisano branże szczególnie narażone na działania kontrolne w przyszłym roku. Dokument powstał na podstawie dotychczasowych wyników kontroli podatkowych prowadzonych w okresie 1 lipca 2014 – 30 czerwca 2015 r.

Plan działań administracji podatkowej na 2016 r. zakłada podział obszarów ryzyka biorąc pod uwagę kategorie urzędów skarbowych, którym podlegają dane branże lub firmy.  W przypadku tzw. urzędu strategicznego obsługującego największych podatników najwięcej zagrożeń nieprawidłowościami sprecyzowano w odniesieniu do następujących obszarów: usług finansowych i ubezpieczeniowych, produkcji materiałów budowlanych i usług budowlanych, handlu elektroniką, handlu hurtowego, paliw, motoryzacji oraz transportu i logistyki. 

W przypadku obszarów podatkowych obsługiwanych przez urzędy wyspecjalizowane najbardziej narażone na kontrole w 2016 r. będą następujące  branże: doradztwo i inne usługi niematerialne, handel hurtowy, nieruchomości, działalność agentów sprzedaży, produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, handel elektroniką, e-handel i usługi informatyczne, produkcja i obrót metalami i produktami metalowymi, motoryzacja, handel artykułami spożywczymi i tytoniem oraz paliwa. 

W przypadku pozostałych urzędów skarbowych wytypowano następujące obszary ryzyka: produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane, nieruchomości, doradztwo i inne usługi niematerialne, opieka zdrowotna, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, transport i logistyka, motoryzacja, handel hurtowy, e-handel i usługi informatyczne, handel artykułami spożywczymi i tytoniem oraz produkcja i obrót metalami i produktami metalowymi. 

Najczęstsze błędy podatkowe

Jedną z branż, w której według danych resortu finansów dochodzi do największej liczby nieprawidłowości podatkowych jest budownictwo. Ten dział gospodarki skupia 10 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce. Na podstawie kontroli podatkowych prowadzonych w pierwszej połowie 2015 r. w branży budowlanej, stwierdzono, że odpowiada ona za 15 proc. wartości wszystkich stwierdzonych uszczupleń podatkowych w tym okresie. Ujawniona kwota przekroczyła 345 mln zł. Zdaniem ministerstwa finansów najczęstsze nieprawidłowości są zauważane w przypadku realizacji projektów budowlanych, robót budowlanych w mieszkalnictwie, robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz robót związanych z budową dróg i autostrad. Wśród najczęstszych nieprawidłowości zanotowano zatrudnianie pracowników bez umów (a zatem także bez odprowadzenia zaliczek na poczet podatku dochodowego); rozliczanie się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mimo przekroczenia granicy przychodu uprawniającego do stosowania tej formy rozliczenia; zawyżanie kosztów uzyskania przychodu przy deklarowaniu niskich dochodów, co powodowało nadpłatę podatku i konieczność jego zwrotu podatnikowi oraz wykorzystywanie przez firmy deweloperskie mniejszych podmiotów, którym nie wypłacano na czas należności, mimo odebrania od nich faktur dokumentujących wykonanie prac.

Według danych ministerstwa finansów najczęściej identyfikowane błędy podatkowe w obszarze handlu produktami spożywczymi i tytoniem to dokonywanie czynności sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej. W badanym okresie naliczono 500 takich przypadków. Zdecydowanie mniej (175) zaobserwowano przypadków odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z tytułu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia. Na trzecim miejscu wśród naruszeń w tej branży to niedokonywane wpłat zaliczek na poczet podatku dochodowego w ciągu roku (121 ujawnionych przypadków).

W przypadku handlu samochodami administracja podatkowa ujawniła 476 przypadków nie rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, 408 przypadków nie wykazywania do opodatkowania obrotu lub przychodu w pełnej wysokości oraz 364 przypadki odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z tytułu których nie powinno przysługiwać prawo do odliczenia.

Według danych resortu finansów na wzmożone kontrole w 2016 r. powinny być także przygotowane firmy działające w branży usług finansowych i ubezpieczeniowych, handlu elektroniką oraz motoryzacji.

Warto więc ze szczególną uwagą podchodzić do rozliczeń podatkowych, prowadząc działalność nie tylko w branżach wskazanych przez ministerstwo finansów. Kontrole podatkowe nie będą się przecież ograniczały jedynie do nich.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone