zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

16 kwietnia 2018

Nadchodzi podzielona płatność

Z początkiem wakacji zacznie w Polsce obowiązywać podzielona płatność, zwana również z angielska split payment. To kolejna ważna zmiana przepisów VAT w 2018 roku, która powinna pobudzić wyobraźnię przedsiębiorców. Najogólniej rzecz ujmując, podatnik VAT, regulując zobowiązanie przelewem bankowym na podstawie konkretnej faktury, będzie mógł – poza wskazaniem łącznej kwoty płatności – podać również zawartą w niej kwotę VAT.


Gdy postąpi w opisany sposób, bank prowadzący rachunek wystawcy faktury wskazaną kwotę VAT przesunie na utworzony w celu gromadzenia podatku VAT rachunek bankowy zwany rachunkiem VAT. W ten oto sposób na rachunku rozliczeniowym (głównym) znajdzie się kwota netto z transakcji, a kwota VAT na wydzielonym rachunku VAT. Owa płatność z wydzieloną kwotą VAT nazywana jest płatnością w modelu podzielonej płatności, w myśl ustawy jest dobrowolna, czyli zasadniczo poza wyjątkiem odsyłania pomyłkowych płatności otrzymanych w tej metodzie, może (ale nie musi), zostać wybrana przez zlecającego przelew bankowy.


Preferencje podatkowe za podzieloną płatność

Ciekawsze jest to, co wystawca faktury, który otrzymał płatność za pomocą metody podzielonej płatności, może zrobić z kwotami zgormadzonymi na rachunku VAT. Zasadniczo może tych środków pieniężnych używać, jednak bank zrealizuje płatności z tego rachunku tylko na ściśle określone cele. W uproszczeniu: po pierwsze na zapłatę VAT własnemu dostawcy z zastosowaniem metody podzielonej płatności, po drugie na zapłatę podatku VAT do US, może wreszcie przesunąć środki na rachunek rozliczeniowy (pod warunkiem uzyskania indywidualnej zgody od naczelnika urzędu skarbowego). Zauważmy, że w przypadku gdy podatnik ma już zgromadzone na rachunku VAT środki pieniężne, to kończy się dobrowolność w zastosowaniu metody podzielonej płatności w sensie ekonomicznym. Bowiem aby uwolnić pieniądze, przedsiębiorca będzie niejako zmuszony do zastosowania tej metody w płatnościach z faktur na rzecz swoich dostawców. Poza tą „zachętą” ekonomiczną, Ministerstwo Finansów kusi przedsiębiorców preferencjami podatkowymi, o ile tylko będą stosować metodę podzielonej płatności do realizacji przelewów.


Jak dostosować firmowe oprogramowanie?

Obsługa podzielonej płatności będzie dużym wyzwaniem dla banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych; muszą one do końca czerwca uruchomić rachunki VAT dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących w danym banku lub w SKOK-u rachunek biznesowy. Muszą również zmodyfikować własne systemy IT obsługujące rachunki oraz systemy transakcyjne, w których klienci zlecają przelewy. Duże wyznanie stoi również przed przedsiębiorcami – jeżeli chcą, tak jak dotychczas, wygodnie zlecać przelewy w programie finansowo-księgowym, będzie go trzeba dostosować do obsługi specjalnego wzoru przelewu niezbędnego w metodzie podzielonej płatności. Jednak największym problemem, narastającym w miarę rozprzestrzeniania się metody w gospodarce, może być opanowanie napięć w płynności finansowej. Finasowanie działalności za pomocą VAT będzie po 1 lipca 2018 r. znacznie trudniejsze. Dlatego warto już dziś zastanowić się, jaki wpływ na konkretne przedsiębiorstwo będzie miało wprowadzenie podzielonej płatności oraz przygotować się do ograniczenia ewentualnych negatywnych konsekwencji dla prowadzonej działalności biznesowej.


Bogdan Zatorski, ekspert Sage

Ekspert podatkowy w Sage, z firmą związany od 16 lat, działając w obszarze finansów i księgowości. Przez wiele lat rozwijał Sage Symfonia w obszarze obsługi finansowo-księgowym, podatków oraz split payment. Aktywnie uczestniczy we wdrażaniu JPK w polskich przedsiębiorstwach, zarówno formie w rozwiązań IT dostarczanych przez Sage jaki i szkoleń, warsztatów czy konsultacji biznesowych.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone