zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

01 sierpnia 2016

Najnowsze wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące JPK

Pod koniec lipca Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat informujący, iż faktury zakupu nie będą przesyłane w formacie JPK. Ministerstwo przygotuje „alternatywne rozwiązanie”, które nie będzie wymagało przesyłania faktur zakupu w formacie JPK. Oznacza to, że do struktury JPK_FA będą eksportowane wyłącznie faktury sprzedaży.

Zmiana stanowiska Ministerstwa jest odpowiedzią na liczne zastrzeżenia podatników odnośnie eksportowania do pliku JPK_FA faktur zakupu z dokładnością do pozycji.

Szczegóły „alternatywnego rozwiązania” nie są jeszcze znane. Nie wiadomo też od kiedy będzie ono wymagane.

Pełną treść komunikatu można przeczytać tu

Jednocześnie Ministerstwo Finansów opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania podatników. Jedno z zadanych pytań dotyczyło generowania JPK_WB. W odpowiedzi Ministerstwo napisało, że: „(…) Obowiązek dostarczenia tej struktury spoczywa na podatniku, jednakże będzie on realizowany przez podatnika we współpracy z bankiem. W praktyce organ podatkowy będzie mógł zwrócić się do banku za zgodą podatnika o wydanie wyciągów bankowych w formie JPK (…)”.

Na wypadek, gdyby bank obsługujący daną firmę nie był zdolny przygotować JPK_WB, pozostawiamy możliwość generowania struktury JPK_WB w dostarczanych przez nas systemach.

Pełną treść odpowiedzi Ministerstwa można przeczytać tu

Zachęcamy do śledzenia udostępnianych przez nas informacji bądź do zapisania się na newsletter. Jak zawsze będziemy przekazywać istotne dla firm wiadomości.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone