zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

08 stycznia 2018

Już jest nowa wersja JPK_VAT


W odniesieniu do danych VAT zbieranych po 1 stycznia 2018 roku podatnicy będą wykorzystywali nową wersję struktury raportowej JPK_VAT (3) do przekazywania danych na serwery Ministerstwa Finansów. Zmiany między wersją (2) a (3) nie są duże, znacznie mniejsze niż MF zapowiadało, zapraszając do konsultacji zakresu zmian. Każdy zainteresowany mógł w sierpniu zgłosić uwagi do struktury JPK_VAT, wpływając na jej nową wersję. Konsultacje cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem podatników.

co_nas_czeka

Zmiany w nowej wersji polegają na usunięciu części pól z informacjami uznanymi przez MF za niepotrzebne oraz na dodaniu nowych pól. Uwaga! Usunięcie pól oznacza, że w nowej wersji nie należy tych informacji zamieszczać w pliku JPK, bo jeżeli tak się stanie, to przygotowany w ten sposób JPK_VAT zostanie uznany za niezgodny z obowiązującym schematem, a w konsekwencji prawdopodobnie nie będzie przyjęty. Nowa wersja JPK_VAT zawiera natomiast nowe pole informacyjne oznaczone jako wymagane, tj. takie, którego wartość musi być podana: „NazwaSystemu”. Chodzi o nazwę programu, przy pomocy którego podatnik prowadzi ewidencję VAT. W tym kontekście warto przypomnieć, że od 1 stycznia wchodzi w życie przepis ustawy o VAT, art. 109 ust 8a, który wprowadza obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych w zakresie ewidencji VAT w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Zmiana w nowej wersji struktury koresponduje zatem wprost z tym przepisem.

Dużą zmianą w wersji (3) struktury JPK_VAT jest wprowadzenie zasady numerowania składanych korekt plików JPK. W obowiązującej jeszcze w 2017 roku wersji wystarczyło wskazać, czy składany plik JPK_VAT jest składany po raz pierwszy lub czy jest korektą wcześniej składanego pliku. W nowej wersji przewidziano możliwość złożenia do 999 korekt. Ciekawą zmianą jest wprowadzenie pola, w którym podatnik może wskazać adres e-mail do przesyłania informacji zwrotnych przez służby skarbowe. Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że urząd stawia na komunikację w formie elektronicznej. Pozwala to skrócić czas wymiany informacji z podatnikiem i znacznie ograniczyć jej koszty. Warto tu przypomnieć, że od stycznia wszyscy podatnicy będą zobowiązani do składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K wyłącznie w postaci elektronicznej, kończy się bowiem okres przejściowy przewidziany w ustawie o VAT.

Newsletter_2

Do obsługi nowych wzorów JPK_VAT niezbędne jest zaktualizowanie oprogramowania. Producenci dostosowują programy finansowo-księgowe i wprowadzają do sprzedaży odpowiednie aktualizacje. Od 1 stycznia 2018 roku rejestrów VAT nie można już prowadzić ręcznie poza programami komputerowymi, a obowiązek składania JPK_VAT ciąży na wszystkich podatnikach VAT. W związku z tym czołowi producenci poza aktualizacjami udostępniają również bezpłatne wersje programów przeznaczone dla najmniejszych podatników VAT. Pozwalają one na gromadzenie danych o sprzedaży i zakupach oraz na przygotowanie JPK_VAT w wersji (3), a także deklaracji VAT. Warto z nich skorzystać, aby uniknąć zarzutu łamania prawa i zrealizować obowiązki wobec fiskusa.

Bogdan Zatorski, ekspert Sage


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone