zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Nowelizacja podatkowa ułatwi amortyzację

Nowelizacja podatkowa ułatwi amortyzację

#GotowiNaZmiany

04 października 2018

Legislacja

Ministerstwo Finansów w kolejnym projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT zmieni limit wydatków związanych z ulepszeniami, modernizacją lub rozbudową środków trwałych, tak by do kosztów przedsiębiorcy mogli zaliczać kwoty do 10 tys. złotych. Zmiana ma dotyczyć środków przyjętych do ewidencji przed 1 stycznia 2018 r.


Od początku tego roku obowiązuje nowelizacja ustawy o PIT, CIT i przychodach ewidencjonowanych z 27 października 2017 r., na mocy której zwiększony został limit (z 3,5 tys. do 10 tys. złotych wartości początkowej środka trwałego) uprawniający do jednorazowego zaliczenia do kosztów zakupu środka trwałego. W zamyśle ustawodawcy zmiana ta miała nie tylko umożliwić podatnikom szybkie rozliczanie niewielkich inwestycji, ale też wszelkich wydatków związanych z modernizacjami czy ulepszeniami amortyzowanych środków trwałych. Szkopuł w tym, że w nowelizacji tak sformułowano zapisy, iż podniesiony limit nie ma zastosowania do wydatków na modernizacje środków trwałych, które zostały przyjęte do ewidencji przed 2018 r. W przypadku tych środków przedsiębiorcy do kosztów nadal mogą zaliczać jedynie wydatki nieprzekraczające limitu 3,5 złotych, natomiast wyższe kwoty muszą doliczać do wartości początkowej amortyzowanego środka.


Niefortunny zapis utrudnia życie firmom, które często ponoszą koszty związane z użytkowaniem środków trwałych: modernizacją, rozbudową, wprowadzaniem zmian technicznych itp. Obecnie właściwa klasyfikacja kosztu musi uwzględniać datę wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. Jeżeli przykładowo firma ponosi koszt 5 tys. złotych w związku z usprawnieniem amortyzowanej maszyny, może zaliczyć taki wydatek w całości w koszty, o ile maszyna została nabyta w 2018 roku. Jeżeli natomiast maszynę kupiono przed 1 stycznia 2018 r., taki wydatek należy doliczyć do wartości początkowej środka i amortyzować.


Niektóre środki trwałe amortyzują się nawet 10 lat, gdyby więc ustawodawca nie zmienił tego przepisu, każda inwestycja w ulepszenie środka trwałego w przedziale między 3,5 a 10 tys. zł pociągałaby za sobą konieczność sprawdzania daty jego nabycia, by prawidłowo zakwalifikować wydatek. Na szczęście resort finansów potwierdza, że w kolejnej nowelizacji ustawy o PIT i CIT naprawiony zostanie zapis w artykule 11 ustawy, tak aby przepisy przejściowe były korzystniejsze dla przedsiębiorców. Wejście w życie zmiany pozwoli odliczać od przychodu wszystkie wydatki na usprawnienia do kwoty 10 tys. złotych, niezależnie od daty nabycia środka trwałego.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/