zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Nowelizacja podatkowa ułatwi amortyzację

Nowelizacja podatkowa ułatwi amortyzację

#GotowiNaZmiany

04 października 2018

Legislacja

Ministerstwo Finansów w kolejnym projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT zmieni limit wydatków związanych z ulepszeniami, modernizacją lub rozbudową środków trwałych, tak by do kosztów przedsiębiorcy mogli zaliczać kwoty do 10 tys. złotych. Zmiana ma dotyczyć środków przyjętych do ewidencji przed 1 stycznia 2018 r.


Od początku tego roku obowiązuje nowelizacja ustawy o PIT, CIT i przychodach ewidencjonowanych z 27 października 2017 r., na mocy której zwiększony został limit (z 3,5 tys. do 10 tys. złotych wartości początkowej środka trwałego) uprawniający do jednorazowego zaliczenia do kosztów zakupu środka trwałego. W zamyśle ustawodawcy zmiana ta miała nie tylko umożliwić podatnikom szybkie rozliczanie niewielkich inwestycji, ale też wszelkich wydatków związanych z modernizacjami czy ulepszeniami amortyzowanych środków trwałych. Szkopuł w tym, że w nowelizacji tak sformułowano zapisy, iż podniesiony limit nie ma zastosowania do wydatków na modernizacje środków trwałych, które zostały przyjęte do ewidencji przed 2018 r. W przypadku tych środków przedsiębiorcy do kosztów nadal mogą zaliczać jedynie wydatki nieprzekraczające limitu 3,5 złotych, natomiast wyższe kwoty muszą doliczać do wartości początkowej amortyzowanego środka.Pobierz za darmo e-book o zmianach podatkowych w 2019 r.

Dowiedz się więcej


Niefortunny zapis utrudnia życie firmom, które często ponoszą koszty związane z użytkowaniem środków trwałych: modernizacją, rozbudową, wprowadzaniem zmian technicznych itp. Obecnie właściwa klasyfikacja kosztu musi uwzględniać datę wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. Jeżeli przykładowo firma ponosi koszt 5 tys. złotych w związku z usprawnieniem amortyzowanej maszyny, może zaliczyć taki wydatek w całości w koszty, o ile maszyna została nabyta w 2018 roku. Jeżeli natomiast maszynę kupiono przed 1 stycznia 2018 r., taki wydatek należy doliczyć do wartości początkowej środka i amortyzować.


Niektóre środki trwałe amortyzują się nawet 10 lat, gdyby więc ustawodawca nie zmienił tego przepisu, każda inwestycja w ulepszenie środka trwałego w przedziale między 3,5 a 10 tys. zł pociągałaby za sobą konieczność sprawdzania daty jego nabycia, by prawidłowo zakwalifikować wydatek. Na szczęście resort finansów potwierdza, że w kolejnej nowelizacji ustawy o PIT i CIT naprawiony zostanie zapis w artykule 11 ustawy, tak aby przepisy przejściowe były korzystniejsze dla przedsiębiorców. Wejście w życie zmiany pozwoli odliczać od przychodu wszystkie wydatki na usprawnienia do kwoty 10 tys. złotych, niezależnie od daty nabycia środka trwałego.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/