zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

17 maja 2016

Od stycznia małe i średnie firmy obowiązkowo zaraportują JPK

Nowelizacja Ordynacji podatkowej została przyjęta przez Sejm 13 maja 2016 r. oraz przez Senat sześć dni później. Przegłosowano zmiany w prawie podatkowym, które radykalnie rozszerzają krąg podmiotów zobowiązanych do raportowania danych finansowych przy pomocy Jednolitego Pliku Kontrolnego.


Obie izby parlamentu przegłosowały dwie istotne zmiany w prawie podatkowym, mające olbrzymi wpływ na przebieg rewolucji podatkowej, jaką jest wprowadzenie w pełni elektronicznych kontroli podatkowych.

Po pierwsze, ustawodawca odszedł od pierwotnie wprowadzonej zasady raportowania danych z JPK tylko na żądanie organu skarbowego. Dodając do ustawy art. 82b wprowadzono obowiązkowe, co miesięczne raportowanie jednej ze struktur kontrolnych (JPK_VAT).  Obowiązek ten ma dotyczyć tzw. dużych firm już od 1 lipca 2016 r. Raport JPK_VAT ma być dostarczany wraz z deklaracją vatowską, czyli do 25 dnia każdego miesiąca. Co istotne – nie ma znaczenia, czy podatnik składa deklaracje miesięczne czy kwartalne. 

Drugą istotną i wręcz rewolucyjną zmianą jest objęcie tym samym obowiązkiem firm z sektora MSP. Przepisy wprowadzające JPK do Ordynacji podatkowej zakładały, że przedsiębiorstwa wypełniające definicję małego i średniego przedsiębiorcy będą mogły skorzystać z okresu przejściowego (od 1 lipca 2016 do 1 lipca 2018 r.). W tym okresie organ kontrolny będzie mógł zażądać od podatnika raportu w formie JPK, jednakże przedsiębiorca miał prawo odmówić składania raportu w takiej formie. Najnowsze zmiany w Ordynacji zmieniają i to. Gdy uchwalona nowela wejdzie w życie, także mali i średni przedsiębiorcy będą obowiązkowo raportowali dane dotyczące podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten ma objąć przedstawicieli sektora MSP już od 1 stycznia 2017. To oznacza gwałtowne przyspieszenie (aż o 1,5 roku) procesu rozszerzania kręgu podmiotów zobowiązanych do stosowania JPK. Oznacza to tym samym, że małe i średnie firmy mają już tylko nieco ponad pół roku by znaleźć odpowiedniego dostawcę oprogramowania, potrafiącego wygenerować odpowiedni plik kontrolny. Mimo iż obowiązek będzie dotyczył tylko jednej struktury (VAT_JPK), to jednak trzeba pamiętać, że większość programów finansowo-księgowych będzie przystosowana do generowania JPK ze wszystkich struktur.

Co miesięczny obowiązek raportowania danych ze struktury VAT_JPK, w szczególności dla firm sektora MSP jest dopiero jednym z elementów procesu wdrażania elektronicznych kontroli podatkowych. Nie wolno zapominać, że w kolejnych krokach sektor MSP zostanie objęty całkowitym obowiązkiem raportowania do urzędów skarbowych za pomocą plików kontrolnych.  Dlatego nawet ci, którzy liczyli, że obowiązek ten będzie odroczony o co najmniej dwa lata, muszą już dzisiaj rozpocząć przygotowania do nowych reguł podatkowych.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone