zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

05 sierpnia 2016

JPK pomógł zwiększyć skuteczność kontroli skarbowych

W pierwszej połowie roku znacznie wzrosła skuteczność kontroli skarbowych. Jednym z powodów było wdrożenie przepisów dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego. Resort finansów zapowiada dalsze uszczelnianie systemu podatkowego.


W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 r. wykryto wypłaty nienależnego zwrotu VAT na kwotę 832 mln zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. wartość ta wzrosła aż o 71,3 proc.

W ciągu pierwszego półrocza wydano decyzje na kwotę niemal 9,6 mld. To oznacza wzrost w stosunku do pierwszego półrocza 2015 r. o 36,6 proc. Wzmożone i dokładniejsze kontrole wymusiły także na podatnikach korekty deklaracji. Ich liczba w pierwszej połowie tego roku wzrosła aż o 270,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Łączna kwota korekt deklaracji wyniosła 336,6 mln zł. Wzrosła także liczba wpłat – do poziomu 566,5 mln zł (wzrost o 35,7 proc.). Z kolei łączna kwota zatrzymanych z budżetu wypłat z tytułu zwrotu VAT wyniosła 266 mln zł (wzrosty o 288,3 proc.).


Ministerstwo finansów szacuje, że łączna wartość wpłat do budżetu związanych z ustaleniami kontrolerów oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu podatku VAT wyniosła w pierwszej połowie roku 832 mln zł i była o 71,3 proc. większa niż w I półroczu 2015 r. 

Resort finansów ocenił, że wzrost skuteczności kontroli skarbowych wynika zarówno ze zmian w organizacji pracy kontrolerów, jak też ze zmian prawnych. Większy nacisk położono na kontrole w obszarze cen transferowych i optymalizacji podatkowej. Powołano specjalistyczne zespoły zadanie zajmujące się np. centrami logistycznymi i obszarem paliw płynnych. Na 2017 r. zaplanowano utworzenie zintegrowanej Krajowej Administracji Skarbowej, integrującej siły administracji podatkowej, kontroli skarbowej oraz Służby Celnej. Ministerstwo finansów zapowiada powstanie nowoczesnej, jednolitej i skutecznej w zwalczaniu przestępstw podatkowych organizacji przynoszącej korzyści budżetowi państwa.


Zmiany prawne zwiększające skuteczność kontroli skarbowych w 2016 r. to to przede wszystkim wprowadzenie regulacji dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ponadto wdrożono m.in. tzw. pakiet paliwowy, czyli rozwiązania prawne opracowane na podstawie analizy wniosków z przeprowadzanych kontrolach skarbowych we wcześniejszych latach.

Proces uszczelniania systemu podatkowego wciąż trwa. Procedowane są kolejne nowelizacje innych przepisów, np. w ustawie o VAT, ustawie o podatku akcyzowym oraz w kodeksie karnym skarbowym.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone