zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

31 marca 2016

Niebawem wzrośnie minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy

Rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wprowadzi stawkę minimalną 12 zł brutto za godzinę pracy na umowach zleceniach i umowach o świadczenie usług – już od września 2016 r.

Jak deklaruje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowa ustawa ma na celu ograniczenie nadużywania przez pracodawców umów cywilnoprawnych. W uzasadnieniu do projektu autorzy zwracają uwagę, że w praktyce gospodarczej dochodzi do licznych sytuacji, w których praca wykonywana na umowach cywilnoprawnych wynagradzana jest znacznie poniżej ustawowego minimalnego wynagrodzenia, jaki przysługuje w stosunku pracy. Stosując umowy zlecenia przedsiębiorcy obniżają koszty zatrudnienia.

Nowe przepisy mają dotyczyć umów zleceń oraz umów o świadczenie usług podpisywanych od początku września. Osoby zatrudnione na umowy tego typu przed wrześniem br. będą podlegały ochronie w zakresie wysokości wynagrodzenia od początku 2017 roku.

Kontrowersje w środowisku pracodawców

Do projektu zasadnicze obiekcje zgłaszają związki pracodawców. W ich opinii projekt nie przyniesie zakładanych przez ministerstwo rezultatów, natomiast poszerzy szarą strefę. Przedsiębiorcy twierdzą, że nowe przepisy nie ochronią interesu pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Wejście w życie ustawy wypchnie z rynku pracy najsłabsze grupy pracowników – osoby młode i o niskich kwalifikacjach, zamieszkujące regiony o wysokiej stopie bezrobocia. Pracodawcy podkreślają też, że ustawa zaciera granice między umową o pracę a umową zlecenie.

Pierwotnie nowe przepisy miały obowiązywać już od lipca, jednak ze względu na przedłużające się konsultacje społeczne termin wejścia w życie ustawy przesunięto na 1 września.

Stosowanie przepisów ma być kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Na potrzeby kontroli ustawa przewiduje konieczność ewidencji czasu pracy na umowach cywilnoprawnych. Jak zapowiada resort, niestosowanie się do przepisów, skutkować będzie karami w wysokości 2000 zł, a za powtarzanie tego typu wykroczeń – 5000 zł.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone