zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

16 listopada 2015

Zmiany w zwolnieniach od pracy na opiekę nad dzieckiem

Od 2 stycznia pracownik zatrudniony na pełen etat będzie miał wybór, w jaki sposób korzystać z dwudniowego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem – tak jak dotychczas albo w rozliczeniu godzinowym. Wyboru będzie mógł jednak tylko raz w ciągu roku.

Kodeks pracy w 2015 r. został zmieniony dwiema nowelizacjami: najpierw ustawą nowelizującą z 25 czerwca (Dz. U. z 21 sierpnia 2015 r. poz. 1220), a następnie ustawą z 24 lipca (Dz. U. z 31 sierpnia 2015 r. poz. 1268). Zmiany w prawie pracy objęły szereg zagadnień związanych z urlopami rodzicielskimi i wychowawczymi. Jedną z niewielkich modyfikacji prawa pracy, jednakże istotnych z punktu widzenia działów księgowych oraz kadrowych w firmach są zmiany dotyczące wymiaru zwolnienia od pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem.

W stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. pracownik ma możliwość wykorzystania w ciągu roku tzw. zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni roboczych. Zwolnienie musi mieć związek z wychowywaniem przynajmniej jednego dziecka w wieku do 14 roku życia.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r. wprowadza zmianę. Od tego dnia będzie możliwe wykorzystanie corocznego zwolnienia w wymiarze dwudniowym, ale w przeliczeniu na godziny. Oznacza to, że pracownik (matka lub ojciec dziecka) będą mieć każdego roku do dyspozycji po 16 godzin zwolnienia od pracy „na dziecko”.

Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy mają możliwość wyboru, czy owo zwolnienie będą chcieli wykorzystać w przeliczeniu godzinowym czy też w wymiarze dwóch dni. Sposób wykorzystania tego zwolnienie trzeba będzie określić w pierwszym wniosku o jego udzielenie w danym roku. Przykładowo, jeżeli w pierwszym wniosku o zwolnienie wnosimy o 5 godzin, wówczas do dyspozycji pozostanie nam 11 godzin, które będzie można wykorzystać już tylko w rozliczeniu godzinowym. Jeżeli natomiast wnioskujemy o jeden dzień zwolnienia, wówczas pozostanie nam już tylko kolejny jeden dzień zwolnienia, którego nie będziemy mogli już „rozłożyć” na godziny (np. 4 godziny jednego dnia oraz 4 godziny kolejnego), ale będziemy musieli wykorzystać w całości (jako ośmiogodzinny dzień pracy).

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwolnienie to ustalane jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W niektórych przypadkach, niepełne wymiary godzin należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny (np. w przypadku zatrudnienia na 1/3 etatu, 16-godzinne zwolnienie „na dziecko” wyniesie po przeliczeniu 5,33 godziny; po zaokrągleniu będzie to natomiast 6 godzin). 

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone