zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

9 pytań, których nie należy zadawać w czasie rozmowy rekrutacyjnej

9 pytań, których nie należy zadawać w czasie rozmowy rekrutacyjnej

#GotowiNaZmiany

10 stycznia 2019

9_pytan_ktorych_nie_zadawaj_w_czasie_rekrutacji
Zarządzanie

Szeroki zakres pytań w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest niezbędny, aby znaleźć odpowiednich pracowników dla Twojej firmy. Jednakże zadając niewłaściwe pytania, możesz nie tylko zrujnować wrażenie opinię firmy w oczach kandydata, ale także narazić się na zarzut dyskryminacji, zagrażając tym samym reputacji i finansom Twojego miejsca pracy.


Zanim przeprowadzisz następną rozmowę rekrutacyjną, sprawdź, czy nie planujesz zadać któregokolwiek z poniższych pytań. Jeżeli tak – szybko usuń je ze swojego arkusza.


1. Czy planujesz założyć rodzinę?


W trakcie wywiadu unikaj wszelkich pytań dotyczących dzieci, opieki nad dziećmi lub zobowiązań rodzinnych. Jeżeli rozmówczyni lub rozmówca sam powie, że spodziewa się dziecka, podkreśl, że nie będzie to brane pod uwagę w procesie rekrutacji.


2. Czy nie jesteś trochę za młody/za stary do tej pracy?


To bardzo mocno dyskryminacyjne pytanie. Nawet jeżeli wiek kandydata nie ma wpływu na Twoją ostateczną decyzję, samo pytanie jest niewłaściwe. W żadnym wypadku nie odwołuj się do wieku kandydata.


3. Czy jesteś obywatelem Polski?


Lepsze pytanie brzmi: „Czy jesteś uprawniony do pracy w Polsce?” Jeśli zdecydujesz się zadać to pytanie, ważne jest, aby zapytać wszystkich. Zapytanie tylko tych, o których sądzisz, że są cudzoziemcami, można również uznać za dyskryminację.


4. Czy praktykujesz określoną religię?


Jest to oczywiście pytanie wysoce ryzykowne. Jeśli chodzi tylko o ustalenie, w które dni ktoś może pracować (i jest to związane z rolą w organizacji), po prostu zapytaj: „Czy możesz pracować w weekendy (lub określone święta)?”


5. Czy planujesz przejść na emeryturę w ciągu najbliższych kilku lat?


To pytanie może być postrzegane jako dyskryminacja ze względu na wiek. Pamiętaj, żeby unikać wszelkich pytań dotyczących wieku wnioskodawcy.


6. Czy to twoje nazwisko panieńskie?


W wywiadzie wszystkie pytania dotyczące stanu cywilnego kandydata mogą być odczytane jako niewłaściwe. Możesz uzyskać potrzebne ci informacje, po prostu prosząc nieco inaczej. Na przykład: „Czy kiedykolwiek nosiłaś inne imię lub nazwisko?”


7. Czy palisz lub pijesz?


Można przypuszczać, że jest to całkowicie uzasadnione pytanie, ale może być postrzegane jako zbyt dalece idąca ingerencja w prywatne sprawy kandydata. Jeśli martwisz się o potencjalne problemy z alkoholem lub zbyt wiele przerw na palenie, możesz zapytać: „Czy spotkały Cię jakieś działania dyscyplinarne z powodu używania alkoholu lub tytoniu?”


8. Czy bierzesz jakieś określone środki farmakologiczne?


W czasie rozmowy nie powinno się pytać o zażywanie leków (w szczególności na receptę), gdyż może być to odczytane jako dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność, chyba że kandydat sam zainicjuje rozmowę o lekach, które zażywa, co może mieć wpływ na wykonywanie obowiązków.


9. Na kogo głosowałeś w ostatnich wyborach?


Pytania o poglądy polityczne są ściśle nieodpowiednie. Nie powinieneś pytać kandydata ani o jego głosy oddane w poprzednich wyborach, ani o zamiary głosowania w nadchodzących. Oczywiście, nie należy też pytać o poglądy polityczne.Co warto zapamiętać? Nie pytaj o nic, co można by interpretować jako dyskryminację. Obszary te odnoszą się do takich obszarów, jak:

  • religia
  • stan cywilny
  • sytuacja rodzinna
  • wiek
  • płeć
  • orientacja seksualna
  • cechy fizyczne lub psychiczne
  • inna cechy osobiste
  • poglądy polityczne
Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/