zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

11 grudnia 2017

Co szykuje ZUS na rok 2018?

W 2018 roku przedsiębiorcy wyślą jeden przelew do ZUS, znikną limity w płaceniu składek, a nowi przedsiębiorcy oraz ci o najniższych przychodach skorzystają z szerszych ulg w opłatach na ZUS.


Jedno konto i jeden przelew dla wszystkich składek

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy będą opłacać składki ZUS zwykłym przelewem bankowym na jeden indywidualnie wydzielony numer rachunku. Składa się on z 26 cyfr, gdzie cyfry od 3 do 10 są numerem identyfikacyjnym ZUS, a ostatnie 10 – numerem NIP płatnika.

Unikatowe numery rachunków ZUS rozsyła listami poleconymi za pośrednictwem Poczty Polskiej od października 2017 r. Powinny one dotrzeć do wszystkich przed końcem bieżącego roku. Przedsiębiorca, który takiej informacji nie otrzyma, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS, natomiast posiadacze profilu PUE na platformie ZUS mogą za pośrednictwem tego narzędzia pozyskać informuję o nowym numerze rachunku.

Brak indywidualnego numeru konta uniemożliwi zapłacenie składek, ponieważ wszystkie dotychczasowe konta zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 r. Jedyne informacje, jakie należy wpisać od początku 2018 r. w przelewie na nowy numer to:

  • łączna kwota składki – nie będzie się już rozbijać kwot na poszczególne składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych,
  • nazwę nadawcy i odbiorcy płatności.

co_nas_czeka

Uwaga! Bardzo ważne jest, że ZUS w pierwszej kolejności wpłaty przeznaczać będzie na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Zalecane jest sprawdzenie salda rachunków ZUS przed końcem 2017 r., aby nie okazało się, że z tytułu nawet drobnej niedopłaty składek w latach ubiegłych lub w 2017 r., ZUS nie wykazał niedopłaty w bieżących opłatach, co może np. pozbawić płatnika prawa do zasiłku chorobowego.

Koniec limitów – wszyscy zapłacą składki

W 2018 roku może przestać obowiązywać granica opłacania składek ZUS na poziomie 30 przeciętnych wynagrodzeń wprowadzona wraz z reformą emerytalną w 1999 r. Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy znoszącej limit składek ZUS już został przyjęty przez Sejm. Autorzy tych przepisów chcą, by zmiany weszły w życie już od 1 stycznia 2018 r. Dotknęłyby one wszystkich, których miesięczne wynagrodzenie brutto przekracza 10 658 zł, czyli średnio 7280 zł netto. Według szacunków resortu, jest to aż 350 tys. osób. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby odprowadzana od całości przychodu. Resort liczy, że z tytułu zniesienia górnego limitu składek sektor finansów publicznych zyska w 2018 r. 5,4 mld.

Przeciwnicy nowej ustawy obawiają się, że może ona spowodować rezygnacje z etatu wśród najwyżej zarabiających i masowe otwieranie działalności gospodarczej, gdzie przedsiębiorca płaci liniowy 19-procentowy PIT, więc wpływ do budżetu z tytułu zniesienia limitów może być znacznie mniejszy od zakładanego.

30 miesięcy ulg dla nowych przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2018 r. zmienią się także warunki opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez początkujących przedsiębiorców. Nowy przedsiębiorca przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej będzie mógł skorzystać z tzw. ulgi na start, czyli nie będzie w ogóle opłacał składek. Następnie, przez kolejne 24 miesiące, będzie mógł skorzystać z istniejącej obecnie ulgi tzw. małego ZUS-u (50% składek). Ponadto, według projektu nowelizacji ustawy, w pierwszym roku po zakończeniu dwuletniego okresu ulgowego przedsiębiorcy płaciliby składkę od 60% minimalnego wynagrodzenia, zamiast 60% od przeciętnego wynagrodzenia, jak ma to miejsce dzisiaj.

Ulga dotyczyłaby tylko osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od 1 stycznia 2018 r.

Zarabiasz mniej niż 50% minimalnego wynagrodzenia? Nie rejestrujesz i nie płacisz

Nowością jest również wprowadzenie w ramach projektu ustawy Prawo przedsiębiorców (najważniejszej z pakietu Konstytucji Biznesu, która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.) tzw. działalności nierejestrowej. Jest to taka działalność, w której przychody przedsiębiorcy nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1 tys. zł. W takiej sytuacji osoby fizyczne nie będą musiały rejestrować swojej działalności i nie będą płacić składek na ZUS.

Newsletter_2

Zwolnienia tylko elektroniczne

1 lipca 2018 r. zapominamy o papierowych L4. Lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej. Każdy przedsiębiorca, który posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będzie miał natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone