zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Mistrzostwa świata w siatkówce – Czego biznes może nauczyć się od reprezentacji Polski w siatkówce?

Mistrzostwa świata w siatkówce – Czego biznes może nauczyć się od reprezentacji Polski w siatkówce?

03 października 2018

Zarządzanie

Każdy kto oglądał mecze polskiej reprezentacji w siatkówce podczas niedawnych Mistrzostw Świata, mógł podziwiać nie tylko efektowne i szybkie akcje, ale także sytuacje, gdy sztab polskiej reprezentacji na czele z trenerem na równi z obserwowaniem akcji na parkiecie, śledził tabele i wykresy w swoich podręcznych tabletach. Trener ze swoimi podwładnymi na bieżąco otrzymywali i analizowali napływające informacje statystyczne dotyczące niemal wszystkich elementów gry – zarówno polskiej drużyny, jak i rywali. Dlaczego ta sportowa lekcja jest istotna z punktu widzenia prowadzenia firmy?


W takim sporcie jak siatkówka, ważne są nie tylko dane spływające na bieżąco. Wszelkie informacje o zawodnikach są analizowane także w dłuższych perspektywach czasowych. Obserwuje się niemal każdą dziedzinę życia zawodnika by śledzić ich postępy i potrafić przewidzieć dyspozycję każdego gracza w danym dniu. To właśnie dlatego Vital Heynen (belgijski trener polskich siatkarzy) mógł z taką dużą pewnością typować zawodników do gry danego dnia, o konkretnej godzinie przeciwko danemu rywalowi. Badane są takie obszary jak rozwój fizyczny, ogólny stan zdrowia, dieta, ewentualne urazy lub kontuzje, a także aktualna kondycja fizyczna (co ma ogromne znaczenie w siatkówce).


Wykorzystać dane do zbudowania mistrzostwa


W czasie meczu analizowane są także informacje o błędach – nasze pomyłki punktują dla rywali i odwrotnie – im więcej błędów popełnia drużyna przeciwna, tym więcej punktów zdobywa nasza drużyna. Wiedzą, w których obszarach przeciwnik wykazuje słabości (np. obserwując zwiększoną liczbę pomyłek konkretnego zawodnika), trener może podjąć decyzję by atakować właśnie takie, odkryte właśnie miękkie podbrzusze rywala.


Analizowane są statystyki ataków, serwowania, blokowania, walki na siatce oraz wymuszone i nie wymuszone błędy. Te wszystkie statystyki pomagają sztabowi trenerskiemu podejmowania trafnych decyzji w czasie gry. Dostarczają ważnych informacji, aby pomóc trenerowi (a także samym graczom) poprawić wydajność gry w konkretnym meczu, a także wyciągnąć wnioski na kolejne spotkania.


W trakcie meczu oraz po spotkaniu trenerzy analizują setki danych, które napływają do nich od systemów liczących ilość i procent udanych i nieudanych akcji. Dzięki temu można prześledzić i wytypować dyspozycję każdego zawodnika. By jak najlepiej przygotować się do obrony sprawdzane są informacje, z jaką prędkością leci piłka po serwowaniu zawodników drużyny przeciwnej, by optymalnie przygotować się do obrony – wiedzieć w jakim miejscu boiska ustawić się i w jakiej pozycji by obronić uderzenie z jak najmniejszym ryzykiem popełnienia błędu.


Lekcja dla biznesu


Przykład mistrzów świata oraz wszystkich innych czołowych drużyn w piłce siatkowej pokazuje, jak ważna jest analityka danych w tej dyscyplinie. Ale można go rozszerzyć także na biznes – by osiągnąć sukces, na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach niezbędne są narzędzia do obsługi lawinowo napływających informacji. Badania dowodzą, że firmy lepiej radzące sobie z bieżącą analizą i obsługą danych, wygrywają z konkurencją. Podobnie jak w sporcie, gdzie trener jest w stanie podjąć szybką i trafną decyzję, która może zaważyć na wyniki meczu o mistrzostwo świata, także w biznesie, kierownictwo organizacji może podejmować optymalne decyzje w oparciu o uporządkowane dane.


Dzisiejsza gospodarka cechuje się coraz większą złożonością – firmy borykają się z coraz większą liczbą transakcji, działalność na rynkach finansowych także odznacza się stale przyrastającą liczbą danych, coraz bardziej skomplikowane stają się procesy związane z obsługą klienta. Aby móc obsłużyć te wszystkie procesy finansowe, niezbędny jest dostęp do narzędzi, aplikacji i oprogramowania, które będzie w stanie wspierać przedsiębiorców w dostarczaniu przydatnych, uporządkowanych danych; a także umożliwiać im ich przeglądanie oraz analizowanie.


Podobnie jak w sporcie, także w działalności gospodarczej trzeba wykazać się umiejętnością podejmowania trafnych decyzji kadrowych. Szczególnie w rzeczywistości tzw. rynku pracownika, gdzie coraz trudniej zrekrutować i utrzymać wartościowych specjalistów. By sprostać także temu zadaniu, firmy potrzebują coraz lepiej dopasowanych narzędzi wspomagających obsługę procesów HR. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się doskonale w długofalowym planowaniu rozwoju poszczególnych pracowników, jak i całej firmy (np. podpowiadając, które role w firmie można wypełnić posiłkując się outsourcingiem, a do których konieczna jest wyspecjalizowana rekrutacja).


Jak widać, sport i biznes maja ze sobą wiele wspólnego. I tu, i tu kluczowego znaczenia nabiera umiejętność korzystania z informacji. Warto wzorować się na sztabie szkoleniowym polskiej reprezentacji siatkarskiej, który dzięki najlepszemu wykorzystaniu statystyk i innych kluczowych danych osiągnął najwyższy z możliwych celów. Także w biznesie można zdobyć mistrzostwo, pod warunkiem, że posiadamy dobrej jakości narzędzia pomagające w obsłudze biznesowych danych.pokonaj bariery

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/