zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Działy HR staną wkrótce przed wielkim wyzwaniem

Działy HR staną wkrótce przed wielkim wyzwaniem

#GotowiNaZmiany

05 listopada 2018

Zarządzanie

Wdrożenie w Niemczech polityki migracyjnej najprawdopodobniej spowoduje odpływ z polskiego rynku pracy pracowników tymczasowych zza wschodniej granicy. Polskie przedsiębiorstwa, które obecnie zatrudniają Ukraińców, już w przyszłym roku staną przed wielkim wyzwaniem braku rąk do pracy.


Ogółem może chodzić nawet o 350 tysięcy pracowników – właśnie tylu obecnie pracujących w polskich firmach Ukraińców deklaruje, że rozważy podjęcie pracy w firmach niemieckich, jak tylko nasz zachodni sąsiad zliberalizuje swoją politykę migracyjną. Wg raportu przygotowanego przez firmę Work Service, aż 59% pracowników tymczasowych ze Wschodu pracujących obecnie w Polsce, rozważy wyjazd do pracy za Odrą. Głównym czynnikiem przemawiającym za taką zmianą będzie możliwość uzyskania kilkukrotnie wyższych niż w Polsce zarobków.


Sytuacja tysięcy polskich pracodawców może się zmienić, jak tylko w Niemczech wejdzie w życie ustawa dająca imigrantom zarobkowym (w tym specjalistom z wyższym wykształceniem) możliwość podjęcia legalnej pracy na tamtejszym rynku. Co to oznacza dla naszej gospodarki? Praktycznie wszystkie problemy, jakie wiążą się z ograniczeniem dostępu do siły roboczej – od konieczności redukowania działalności, przez opóźnione realizacje zamówień i dostaw, po wszelkie konsekwencje wynikające z silnej presji płacowej oraz konieczności konkurowania o pracowników podnoszeniem płac (czyli wzrostem kosztów). Dla społeczeństwa może to oznaczać wzrost cen przy spadku PKB.


Należy pamiętać, że istotnymi czynnikami powstrzymującymi naszych wschodnich sąsiadów przed wyjazdem do Niemiec jest mniejsza odległość od domu oraz fakt, że Polska jest bliższa kulturowo i językowo. Polskim przedsiębiorcom trudno będzie konkurować z niemieckimi firmami poziomem oferowanych zarobków. Masowy odpływ pracowników ze Wschodu może skutkować kolejną falą kryzysu na rynku pracy i oznaczać jeszcze większe problemy ze znalezieniem pracowników.


Co można zrobić w tej sytuacji? Przy braku argumentów płacowych pracodawcy muszą skoncentrować się na innych metodach ograniczania fluktuacji pracowników: oferowania możliwości rozwoju, podnoszenia kompetencji, poprawy atmosfery w pracy czy poszerzania pakietów socjalnych i benefitów ważnych z perspektywy różnych grup zawodowych.


Zarządzanie tak szerokim obszarem HR nie jest jednak proste. Dlatego aby jako pracodawca móc skutecznie konkurować na rynku pracy konieczne jest zaopatrzenie firmowego działu kadr w dobrej jakości narzędzia informatyczne. Dobrane oprogramowanie wspomaga zarządzanie zarówno rekrutacją, jak i całym obszarem HR, tak aby z jednej strony maksymalnie zredukować ryzyko odpływu pracowników tymczasowych, a z drugiej strony zapewnić sobie możliwość skuteczniejszego znajdowania rąk do pracy – nie tylko wśród imigrantów, ale także na rodzimym rynku pracy.


W obliczu widma masowego odpływu pracowników na rynek niemiecki to dla działów HR bodaj największe wyzwanie – nie tylko w firmach, które rozwijają się dzięki pracownikom z zagranicy.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone
/*gatedcontent/