zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

28 czerwca 2016

Jak technologia wpływa na prowadzenie biznesu

Technologie IT od kiedy tylko zaczęły być stosowane, odmieniły oblicze przedsiębiorczości. Obecnie wygrywają firmy, które potrafią najlepiej na rynku dobrać narzędzia informatyczna do swoich potrzeb i do przeprowadzenia innowacji procesowych, niezbędnych w prowadzonej działalności.   

Rozwój technologii wpływa na produktywność, ceny czy rynek pracy. Szacuje się, że dzięki nowym technologiom znacznej redukcji uległa liczba miejsc pracy, gdzie głównie liczyła się siła fizyczna. Znacznie zwiększyła się natomiast liczba miejsc pracy w sektorach usług opartych o wiedzę (np. w księgowości). W samej Wielkiej Brytanii w roku 1871 działało ok. 9,8 tys. biur rachunkowych, a w 2011 r. było ich już ponad 215 tys. 

Wyniki raportu „Pokolenie informacji: cyfrowa transformacja biznesu” wskazują, że większość przedsiębiorców potwierdza, iż nowoczesne technologie wpłynęły nieodwracalnie na sposób prowadzenia biznesu. Aż 95% szefów polskich firm uważa, że technologiczne innowacje (jak chmura, urządzenia mobilne, analityka biznesowa, sieci społecznościowe) nie tylko zmieniły reguły prowadzenia firmy, ale także przyniosły nowe oczekiwania ze strony klientów.  Autorzy badania wskazują, że nigdy w historii wpływ technologii na biznes nie był tak silny jak obecnie. Nowoczesne narzędzia informatyczne mają duży wpływ na zwiększenie przewagi konkurencyjnej, a także na niespotykaną dotąd skalę na przyszłość firmy. Dla współczesnych firm technologia jest podstawą strategii biznesowej lub co najmniej stanowi jej integralną część, pozwala na stworzenie nowych modeli biznesowych i zmienia codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Technologie cyfrowe zmieniają biznes

Bardzo duża grupa managerów z dużych firm (34%) deklaruje wzrost możliwości realizacji celów biznesowych dzięki obfitości i dostępności danych. Jednakże aż 36% ankietowanych stwierdza, że ich organizacje nie są w stanie efektywnie wykorzystać wszystkich informacji płynących do firmy szerokim strumieniem. Spośród najważniejszych wyzwań na najbliższe 5-10 lat przedsiębiorcy wyróżniają przede wszystkim cyberbezpieczeństwo (73%), automatyzację (71%), Big Data (60%) oraz hybrydowe środowiska chmurowe (73%). 

Aż 96% polskich przedsiębiorców zgadza się ze stwierdzeniem, że w ciągu najbliższych pięciu lat technologie cyfrowe będą miały bezpośredni wpływ na sposób prowadzenia biznesu i kontakty z klientami. Widać także ogromną korelację między nowoczesnymi narzędziami IT a kwestią zabezpieczenia firmowych danych. Dla 67% organizacji wyzwaniem jest zapewnienie właściwej równowagi między cyberbezpieczeństwem a wymaganiami zapewniającymi wygodny dostęp do usług. Z kolei 68% ankietowanych uważa, że technologie szyfrowania i bezpieczeństwa danych będą głównym elementem przyszłych inwestycji informatycznych w ich organizacjach. Jednocześnie 77% firm przyznaje, że dzięki nowym technologiom ich firma umocniła swoją markę i pozycje na rynku.  

Nowe technologie informatycznie nie tylko ułatwiają prowadzenie firmy, one w coraz większym stopniu zmieniają sposób prowadzenia biznesu. Ustalanie strategii, podejmowania decyzji w coraz większym stopniu opiera się na analizowaniu danych pochodzących ze źródeł cyfrowych. Jak szacuje Gartner, do 2020 r. aż 80% procesów biznesowych zmieni swoje oblicze dzięki analizie Big Data. W ciągu najbliższych kilku lat 73% przedsiębiorstw zamierza zwiększyć nakłady finansowe na implementację nowych technologii. 
Badania udowadniają, że jedynie 12% firm jest w stanie analizować dane, które zbierają i przechowują. To oznacza, że większość informacji spływających do przedsiębiorstw nie jest efektywnie wykorzystywana. 

Większa produktywność za mniejsze pieniądze

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wskazały, że produktywność pracownika biurowego, właśnie dzięki wdrażaniu coraz nowocześniejszych technologii wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat o 84%. Raport firmy O2 oraz Centre of Economic and Business Research szacuje, że produktywność do 2020 r. (dzięki unowocześnianiu takich narzędzi jak e-mail, nowocześniejszy software, upowszechnianie pracy na urządzeniach mobilnych) wzrośnie o kolejne 22%, czyli średnio 2,5% rocznie. Warto też zauważyć, że cykliczne zastępowanie nowymi technologiami starych oznacza dla przedsiębiorstw duże oszczędności. Wystarczy wspomnieć, że w 1981 r. 5 MB dysk firmy Apple kosztował 3,5 tys. dolarów, co daje 700 tys. dolarów za 1 TB. 
Niższe koszty zakupu i wdrożenia nowych technologii oznaczają łatwiejszy dostęp do narzędzi, dzięki którym pracownik może wykonywać więcej pracy w krótszym czasie. Badania potwierdzają także subiektywne odczucia samych pracowników. Jedynie 7% z nich odczuwa spadki produktywności spowodowane nadmiernym użyciem technologii w pracy (telefon, e-mail, internet). Natomiast 46% badanych odczuwa, że dzięki tym podstawowym już dzisiaj narzędziom, ich działania są bardziej produktywne.  

Dobrze zaplanowana inwestycja w przyszłość

Zdaniem wielu ekspertów, m.in. Maureen Dorney z firmy Paradigm Counsel, w ciągu najbliższego roku przedsiębiorstwa na całym świecie powinny mocno skoncentrować swoje działania na zapewnieniu pracy na stabilnych i bezpiecznych systemach, które gwarantują bezpieczeństwo i stabilność baz danych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w 2016 r. nasiliły się ataki cyberprzestępców, coraz częściej biorących na cel małe i średnie firmy. Z ankiety przeprowadzonej przez magazyn BusinessNewsDaily wśród przedstawicieli innowacyjnych firm z Doliny Krzemowej, do najważniejszych i największych wyzwań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w 2016 r. trzeba zaliczyć m.in. dostęp do nowych technologii oraz kwestie bezpieczeństwa danych. Specjaliści szacują, że dynamiczne zmiany rynkowe w połączeniu z coraz nowszymi i bardziej dostępnymi technologiami, powoduje, że firmy muszą skupiać się na dwóch głównych elementach: na szybkości i jakości obsługiwanych procesów. By być bardziej konkurencyjnymi, przedsiębiorstwa muszą wdrażać systemy, które gwarantują szybszą i tym samym skuteczniejszą pracę.Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone