zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

01 sierpnia 2017

JPK od 2018 roku obejmie wszystkich przedsiębiorców

 

Przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego od początku 2017 roku objęły znaczną grupę przedsiębiorców – małe i średnie firmy, a od początku 2018 roku będą one dotyczyć już wszystkich przedsiębiorstw, nawet tych najmniejszych. W jakim celu wprowadzono JPK i jakie niesie to korzyści nie tylko dla fiskusa?


Jednolity Plik Kontrolny to uniwersalny standard elektronicznego pliku, w którym zapisywane są dane dokumentujące działalność firmy. Dane te podzielone są na 7 kategorii zwanych strukturami, które obejmują ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT, księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów, magazyn oraz wyciąg bankowy. Struktury te tworzone są z wykorzystaniem języka XML (Extensible Markup Language) na podstawie odpowiednich danych zawartych w programach rachunkowo-księgowych przystosowanych do generowania raportów JPK. Wynika stąd, że także mikroprzedsiębiorstwa, które prowadzą swoje księgi rachunkowe za pomocą programów komputerowych, muszą zadbać o ich dostosowanie do nowych przepisów do końca 2017 roku.

W jakim celu wprowadzono JPK?

Wdrożenie JPK jest pierwszym z kluczowych elementów uszczelnienia systemu podatkowego. Według różnych szacunków z powodu nadużyć podatkowych polski budżet traci rocznie od 35 do 53 mld zł. Uszczuplenia te są konsekwencją działalności nieuczciwych podatników, którzy wykorzystują niewydolność systemu kontroli skarbowych. Wprowadzenie JPK ma rozwiązać ten problem dzięki możliwości prowadzenia kontroli skarbowych w sposób zdalny i z wykorzystaniem narzędzi analitycznych, które będą wykrywały wszelkie nieprawidłowości. W niedługim czasie wprowadzone zostaną także takie narzędzia, jak e-paragony oraz centralna ewidencja faktur, które także przyczynią się do uszczelnienia systemu podatkowego.

Korzyści dla fiskusa

Głównym beneficjentem korzyści wynikających z wprowadzenia JPK jest oczywiście fiskus. Wdrożenie systemu pozwala na prowadzenie elektronicznych kontroli, które wielokrotnie zwiększają skuteczność dotychczas prowadzonych działań i znacznie ułatwiają procedury kontrolne. Jednocześnie oznacza to obniżenie kosztów kontroli, a także zwiększenie ich skuteczności, bowiem poprzedzą je analizy, które wytypują te przedsiębiorstwa, w których jest największe prawdopodobieństwo występowania nadużyć. Wśród struktur JPK znajdują się bowiem nie tylko struktury ewidencyjne, ale także dowodowe (np. magazyn, czy wyciągi bankowe). Ich zestawienie i analiza w sposób automatyczny wskażą nieścisłości. Dodatkowo w łatwy sposób fiskus będzie mógł pozyskać także dane dotyczące kontrahentów kontrolowanego przedsiębiorcy, co pozwoli na prowadzenie efektywnych kontroli krzyżowych. Takie zestawienia pozwolą także na łatwe wykrywanie tzw. pustych faktur.

audytorA

Korzyści dla przedsiębiorców

Dzięki wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów między przedsiębiorstwem a urzędem skarbowym firma może uniknąć uciążliwych kontroli skarbowych w tradycyjnej formie, które pochłaniają znaczną ilość czasu i odciągają pracowników od zwykłych zajęć. Jednocześnie konieczność wprowadzenia narzędzi do generowania raportów w formie JPK ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie wewnętrznych audytów, a analiza gromadzonych danych może przełożyć się na poprawę funkcjonowania firm. Przy założeniu, że e-kontrole będą skierowane przede wszystkim przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy np. zaniżają ceny unikając płacenia podatków, JPK może stać się w dłuższej perspektywie istotnym narzędziem w walce o uczciwą konkurencję na rynku i pozwoli swobodniej działać uczciwym podatnikom.


Kogo dotyczy raportowanie w JPK?

Obowiązek przesyłania raportu JPK_VAT wraz z deklaracją VAT dotyczy wszystkich przedsiębiorstw prowadzących swoje księgi rachunkowe przy pomocy programów komputerowych, do których zaliczane są także arkusze kalkulacyjne. Zatem obejmuje praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa, również te obsługiwane przez biura rachunkowe. Duże przedsiębiorstwa raportują ewidencję VAT w standardzie JPK od 1 lipca 2016 r. Pozostałe struktury JPK muszą przekazać na żądanie organu skarbowego. Małe i średnie przedsiębiorstwa podlegają temu obowiązkowi dopiero od początku 2017 r. Mikroprzedsiębiorstwa, które prowadzą ewidencję VAT, będą zobligowane do przesyłania struktury JPK_VAT od stycznia 2018 roku. Zarówno małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa mają dodatkowo czas na przygotowanie się do raportowania pozostałych struktur JPK na wezwanie organów podatkowych do 30 czerwca 2018 roku. 

Newsletter_2


Sprawdź szkolenia w tym obszarze »
Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone