zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

03 września 2017

JPK_Paragon pozwoli fiskusowi lepiej kontrolować sprzedaż detaliczną

 

Zamiast przymusowej wymiany kas fiskalnych na nowe i szybkiego wprowadzenia e-paragonów Ministerstwo Rozwoju chce zachęcać przedsiębiorców do wymiany urządzeń rejestrujących. Zachętą ma być obowiązkowe przesyłanie dodatkowego raportu JPK dla paragonów przez tych podatników, którzy nie zdecydują się na e-kasy fiskalne.


Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące wszedł właśnie w fazę opiniowania. Zakłada on, że forma dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę w postaci elektronicznej, będzie musiała odpowiadać strukturze logicznej JPK, o której mowa w art. 193a §2 Ordynacji podatkowej. Można to uznać za oficjalną zapowiedź wprowadzenia pliku JPK dla paragonów fiskalnych. W praktyce oznacza to tyle, że wkrótce fiskus będzie miał do dyspozycji dane ze sprzedaży detalicznej.


Przedsiębiorca ma mieć wybór: e-kasa fiskalna albo JPK_Paragon

Firmy, które zdecydują się na wymianę urządzeń rejestrujących na nowe, dostosowane do komunikacji z serwerami Ministerstwa, nie będą musiały przesyłać dodatkowych dokumentów w formie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego. Takim obowiązkiem mają zostać objęci przedsiębiorcy, którzy pozostaną przy starych kasach fiskalnych. Wciąż jednak nie są znane szczegóły dotyczące nowej struktury JPK i zakresu danych, jakie miałaby obejmować. Rozporządzenie definiuje natomiast elementy paragonów fiskalnych emitowanych przez kasę, w tym podpis cyfrowy paragonu przy użyciu klucza prywatnego kasy, a także reguluje sposób przekazywania przez producenta kas kluczy publicznych do repozytorium fiskusa.

Newsletter_2

JPK_Paragon wskaże nieuczciwych handlowców

W okresie wakacyjnym fiskus prowadzi wzmożone akcje skierowane przeciwko nieuczciwym sklepom, którzy nie wydają klientom paragonów i zaniżają faktyczne obroty. Wyrywkowe kontrole prowadzone są np. w najpopularniejszych kurortach. Po wprowadzeniu od 2018 r. do sprawozdawczości struktury JPK_Paragon urzędnicy nie będą już musieli wybierać losowo punktów sprzedaży do kontroli. Analiza danych z ewidencji sprzedaży wskaże im, jakie punkty usługowe i handlowe powinni przede wszystkim wziąć pod lupę.

Nowa struktura JPK pozwoli porównać obroty danej placówki z uzyskiwanymi wcześniej – tzn. wykazywanymi w oficjalnej ewidencji. Jeśli okaże się, że wprowadzenie nowego obowiązku raportowego zbiegło się w czasie z nagłym wzrostem przychodów, wówczas fiskus skontroluje, czy to przypadek i wynik dobrej koniunktury, czy może przedsiębiorca wcześniej zaniżał swoje dochody. Drugą opcją kontroli będą zestawienia danych o wysokości sprzedaży wykazanych przez różnych podatników działających na tym samym terenie i w tej samej branży. Te podmioty, które będą znacząco odbiegały od średniej mogą być typowane do kontroli.

Zwiększenie kontroli w handlu detalicznym

Wdrożenie nowej struktury JPK_Paragon oraz kas fiskalnych, które automatycznie przesyłać będą dane w formie elektronicznej do centralnego repozytorium, umożliwi fiskusowi ciągły nadzór nad sprzedażą detaliczną realizowaną na terenie całego kraju. Wydaje się, że tym samym fiskus zyska potężny oręż do walki z szarą strefą w obszarze handlu detalicznego, szczególnie w zakresie utajniania w ewidencji obrotu. Dzięki narzędziom analitycznym kontrolerzy będą dość precyzyjnie mogli wskazać podmioty do skutecznej kontroli, niezależnie od wielkości sklepu czy punktu usługowego. Wdrożenie JPK_Paragon pozwoli organom podatkowym wcześniej uzyskać narzędzia do sprawnej kontroli kolejnego obszaru luki VAT (w handlu detalicznym) bez konieczności szybkiego wprowadzania e-paragonów, które jak dotąd budzą wiele wątpliwości nawet wśród konsumentów.

audytorA

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone