zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

10 listopada 2017

Kwota wolna od podatku w 2018 r. zostanie podwyższona do 8 tys. zł


Zmiana kwoty wolnej od podatku na 2018 r. jest już zatwierdzona. Resort finansów zapowiada również zmiany na kolejne lata. Jest to pozytywny trend z punktu widzenia osób osiągających niskie dochody, a niektóre z proponowanych zmian będą też korzystne dla przedsiębiorców.

 

 

Podatnicy nie mieli jeszcze okazji odczuć konsekwencji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, wyższej kwoty wolnej od podatku przysługującej w 2017 r. – efekty tej zmiany będą zrealizowane dopiero w rozliczeniu podatku za 2017 r. Zanim to nastąpi wprowadzona zostanie kolejna zmiana odczuwalna dla podatników, których dochody nie przekroczą w skali roku 13 tys. zł.


Kwota wolna i progi dochodowe w 2018 r.

W 2018 r. osoba, której dochód nie przekroczy kwoty 8 tys. zł, będzie zwolniona z obowiązku zapłaty podatku PIT, jeśli rozlicza swoje dochody według skali podatkowej. Maksymalna kwota ulgi podatkowej wyniesie 1440 zł i będzie się stopniowo zmniejszać aż do osiągnięcia przez podatnika dochodu w wysokości 127 tys. zł – po przekroczeniu tej wartości dochodu ulga podatkowa nie będzie przysługiwała.

Dodatkowo wzrośnie przedział dochodu, w którym podatnik odczuje podwyższenie kwoty wolnej. Jeśli dochody w skali roku nie przekroczą 13 tys. zł, skorzysta na podwyższeniu kwoty wolnej i zapłaci niższe podatki niż w 2017 r.

Natomiast zachowane zostaną progi dochodu określające przedziały, powyżej których kwota ulgi podatkowej będzie maleć od 556,02 zł do zera – będzie to dochód zawierający się między kwotą 85528 zł a 127 tys. zł. Dla podatników osiągających dochody w tym przedziale podwyższenie kwoty wolnej na 2018 r. nie będzie miało znaczenia w porównaniu do 2017 r.

co_nas_czeka


Wpływ ulgi podatkowej na naliczanie wynagrodzeń

Wprowadzona w 2017 r. zmiana w naliczaniu kwoty wolnej od podatku spowodowała trochę zamieszania przy naliczaniu wynagrodzeń. Szacowanie dochodu przez pracowników i składanie oświadczeń było podstawą do naliczania przysługującej pracownikowi ulgi. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący rok nie przyniesie większych zmian w kwestii zasad naliczania wynagrodzeń – pozostaje jednak czekać na pojawienie się konkretnych wytycznych dotyczących sposobu postepowania na 2018 r. Weryfikacja trafności złożonych przez pracowników na 2017 r. oświadczeń będzie miała miejsce dopiero po zamknięciu roku podatkowego i będzie podstawą do ewentualnych korekt oświadczeń złożonych na kolejny rok.

Pozytywnym aspektem tej zmiany z punktu widzenia pracodawcy może być zwiększenie dochodu pozostającego do dyspozycji pracownika i w związku z tym większa satysfakcja z otrzymywanego wynagrodzenia – na tę chwilę dotyczy to jednak tylko osób osiągających dochody nieprzekraczające 13 tys. zł.

Czy wyższa kwota wolna wpłynie na zaliczki przedsiębiorców?

Wprowadzenie w 2017 r. wyższej kwoty wolnej od podatku nie wpłynęło na wysokość zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez przedsiębiorców w ciągu roku. Dopiero roczne rozliczenie dochodu z działalności gospodarczej może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie wysokości podatku za 2017 r. w zależności od osiągniętego w ciągu roku dochodu.

Zmiany planowane na 2018 r. najprawdopodobniej zostaną wdrożone na takich samych zasadach. W tej chwili nie ma jeszcze konkretnych wytycznych z ministerstwa finansów odnośnie do metodyki odliczania kwoty wolnej w 2018 r.

Pojawił się jednak nowy projekt, który może wpłynąć na płatności zaliczek przez przedsiębiorców – jest to proponowane zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy, jeśli ich łączna wartość nie przekroczy 1 tys. zł. Jest to forma odroczenia zapłaty podatku dla podatników osiągających niskie dochody. Jeśli w ciągu całego roku wysokość zaliczek nie osiągnie tej kwoty, to zapłata podatku nastąpi dopiero wraz ze złożeniem rocznego rozliczenia. Zmiana będzie dotyczyć podatników PIT i CIT.

Newsletter_2


Minister Morawiecki ujawnił dalsze plany podwyższania kwoty wolnej

Według zapowiedzi planowana jest kontynuacja zwiększania kwoty wolnej – w wypowiedziach Ministra Rozwoju i Finansów zostały wskazane dwa kolejne progi dochodowe bez podania na tę chwilę konkretnych terminów. Pierwszym krokiem będzie rozszerzenie kręgu podatników korzystających ze zwiększenia kwoty wolnej od podatku z określonej na 2017 r. wysokości rocznego dochodu nieprzekraczającej 13 tys. zł do kwoty 16 tys. zł, a w perspektywie dwóch–trzech lat nawet do 20 tys. zł.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone