zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

11 grudnia 2017

Nowe wzory deklaracji podatkowych w 2018 r.


Nowelizacja kluczowych ustaw podatkowych wiąże się ze zmianą formularzy podatkowych, ponieważ każdy druk zawiera odniesienia do aktualnych dzienników ustaw. Gdzie szukać informacji o aktualnych drukach deklaracji?

 

W niektórych przypadkach modyfikacje formularzy podatkowych mają szerszy zakres i dotyczą również informacji zawartych w deklaracjach. Trzeba pamiętać, że bez względu na powód aktualizacji formularza podatkowego, przedsiębiorcę obowiązuje korzystanie z aktualnych druków.

 co_nas_czeka

Aktualne wzory formularzy podatkowych ogłaszane są w rozporządzeniach w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych. W uzasadnieniach do projektów przedstawione są również porównania informacji zawartych w nowych drukach w relacji do formularzy poprzednio obowiązujących.

Aktualne druki formularzy dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem www.finanse.mf.gov.pl . Nie dotyczy to jednak druków, które mają obowiązywać dopiero w kolejnym roku podatkowym. Dlatego z początkiem roku warto śledzić serwis ministerstwa i upewnić się, że stosowane przez firmę druki są aktualne.

Jednym z najważniejszych narzędzi wspierających dostęp do aktualnych formularzy jest oprogramowanie finansowo-księgowe, ale należy pamiętać, że również ono powinno być odpowiednio wcześniej aktualizowane przez dostawcę – zanim nowe zwory dokumentów wejdą w obieg. Stąd też istotne jest, by użytkować oprogramowanie od takiego dostawcy, który gwarantuje aktualizacje pod tym kątem.

 

Nowe deklaracje PIT w 2018 r.

Trwają prace legislacyjne nad rozporządzeniem zmieniającym wzory formularzy w podatku PIT. Modyfikacje będą dotyczyć oświadczeń PIT-2, PIT-2A, PIT-3, oraz deklaracji PIT-4R, PIT-6, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11 i PIT-R.

Zakres modyfikacji w poszczególnych formularzach jest różny. Z pracami legislacyjnymi odnośnie wzorów formularzy i opisu dokonanych zmian można się zapoznać na stronie:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//527/12304201/12464841/12464842/dokument313032.pdf

Nowością przedstawioną w projekcie jest rezygnacja z obowiązku opatrzenia formularzy pieczątką – wystarczający będzie podpis płatnika lub osoby przez niego wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku. Wprowadzone druki będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.

Deklaracje CIT w 2018 r.

Zmiana druków w podatku CIT związana jest z wprowadzeniem ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz obowiązkiem analizy ryzyka dotyczącego cen transferowych. Nowe wzory formularzy zostały opublikowane w rozporządzeniu z dnia 23 czerwca 2017 r. i dotyczą druków CIT-8, CIT-8A, CIT-8B, CIT-8/O i CIT-BR oraz nowego załącznika CIT-TP. Wzory formularzy ogłoszonych w tym rozporządzeniu odnoszą się do osiągniętych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2017 roku. Należy się spodziewać kolejnej nowelizacji tego rozporządzenia w przypadku zmiany przepisów na 2018 r.

Newsletter_2

Deklaracje VAT na razie bez zmian

Największa zmianą na 2018 r. w zakresie podatku VAT jest wprowadzenie powszechnego obowiązku prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT oraz comiesięcznego przesyłania plików JPK. Aktualnie nie są prowadzone prace nad nowymi wzorami deklaracji VAT, ale nie wykluczone, że zmiany przepisów wymuszą wprowadzenie nowych formularzy również w tym podatku.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone