zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

01 sierpnia 2017

Zarządzanie

W kwietniu 2017 r. w życie weszła nowelizacja Kodeksu Karnego, która pozwala na rozszerzoną konfiskatę mienia sprawców, którzy zostaną skazani za przestępstwa zagrożone karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności. Zostaną im odebrane majątki, a nawet firmy.


Celem wprowadzenia nowych przepisów jest uniemożliwienie czerpania korzyści z nielegalnie zdobytych majątków. Nowela ma uderzyć w oszustów, którzy działają wbrew zasadom uczciwej konkurencji i skuteczniej karać osoby działające w zorganizowanych grupach przestępczych.audytorA

Kontrola majątku oskarżonego


Nowelizacja przepisów przewiduje, że kontroli legalności pochodzenia mienia sprawcy będzie podlegał majątek nabyty w ciągu 5 lat przed popełnieniem przestępstwa. Jeśli przestępca zostanie skazany, będzie musiał udowodnić legalność mienia, które nabył w tym okresie. To pierwszy rodzaj konfiskaty, który ma stanowić cios w przestępczość zorganizowaną.


Konfiskaty nie unikną także osoby, którym sprawca przekazał mienie lub sprzedał po znacznie obniżonej wartości. Jest to drugi rodzaj konfiskaty. W tym przypadku należy jednak udowodnić, że osoby trzecie, które otrzymały lub nabyły mienie wiedziały lub powinny były wiedzieć, że przekazanie im dóbr miało na celu uniknięcie konfiskaty. Ma to ukrócić praktykę przepisywania nielegalnie zdobytego majątku na członków rodziny lub znajomych. W sytuacjach, gdy nie można uzyskać wyroku skazującego z powodu śmierci sprawcy, niewykrycia go lub braku możliwości jego ujęcia, lub gdy nie może on brać udziału w postępowaniu sądowym z powodu ciężkiej choroby, czy też choroby psychicznej, również można zastosować rozszerzoną konfiskatę.


Konfiskata firm


Zmiana przepisów wprowadza możliwość przepadku przedsiębiorstwa, które nie należy do sprawcy, ale może być uznane za narzędzie przestępstwa. Chodzi o firmy, za pomocą których dochodziło do groźnych przestępstw, takich jak np. pranie brudnych pieniędzy. Do przepadku dochodzi jedynie wówczas, gdy właściciel przedsiębiorstwa miał świadomość, że firma jest wykorzystywana do nielegalnych działań i godził się na nie. O zastosowaniu konfiskaty nie może być mowy, jeśli właściciel przedsiębiorstwa nie wiedział, że firma bierze udział w przestępczym procederze i wynikało to jedynie z jego lekkomyślności lub nieostrożności. W przypadku, gdy nielegalne działania stanowiły tylko margines działalności przedsiębiorstwa, do przepadku nie dojdzie. Przepisy dotyczące przepadku ograniczono do firm będących własnością osób fizycznych, nie obejmują podmiotów zbiorowych.


Zarząd komisaryczny


W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa prokurator ma prawo zarządzić przymusowe wprowadzenie do firmy zarządu komisarycznego. Zarządcy będą wybierani spośród osób posiadających licencję doradcy restrukturyzacyjnego, do których należą także dotychczasowi syndycy. Jednak decyzję o wprowadzeniu zarządcy musi zatwierdzić sąd, co może oznaczać kilkumiesięczny okres oczekiwania na jej rozpatrzenie. Rolą zarządcy jest przede wszystkim pomoc prokuratorowi w gromadzeniu materiałów dowodowych, a sam zarząd ma trwać do czasu sprzedania części lub całości firmy.Newsletter_2

Pierwsze zastosowanie rozszerzonej konfiskaty


Po raz pierwszy nowe przepisy zastosowano w lipcu br. przeciwko przedsiębiorcy, który w zakładzie mającym formalnie zajmować się magazynowaniem i przechowywaniem towarów, uprawiał ponad 2600 krzewów konopi. Nielegalną działalność starał się ukryć przepisując większość udziałów na córkę, która była jedynym członkiem zarządu spółki. W czasie postępowania wobec oskarżonego i jego wspólników prokurator prewencyjnie zabezpieczył zarówno należące do oskarżonego samochody, pieniądze, jak i nieruchomości o wartości 7,6 mln zł ustanawiając na nich przymusową hipotekę do kwoty blisko 2 mln zł.


Przepisy o rozszerzonej konfiskacie wprowadziła nowela kodeksu karnego z 23 marca 2017 r. (DzU z 12 kwietnia 2017 r., poz 768).


Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone