zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

17 lipca 2017


Wakacyjna Akademia Sage: Split payment – podzielone zdania na temat podzielonej płatności


Czym jest split payment i jakie konsekwencje może mieć dla prowadzenia biznesu? Jakie ryzyka dla płynności finansowej firmy może nieść zaproponowany przez Ministerstwo Finansów system? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w pierwszym artykule z cyklu Akademia Sage.

Dyskutowany od kilku miesięcy projekt wprowadzenia w Polsce podzielonych płatności (split payment) nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Pojawia się także potencjalna data wprowadzenia systemu – początek 2018 roku. Wśród przedsiębiorców i ekspertów słychać poważne obawy o płynność finansową firm.

Split payment jest to mechanizm, który polega na podzieleniu płatności za fakturę na kwotę netto i podatek VAT i przekazaniu oddzielnie kwoty netto na konto sprzedającego i kwoty podatku VAT na konto będące pod nadzorem organów skarbowych.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów z tego konta VAT będzie możliwe jedynie regulowanie płatności wartości podatku VAT przy przelewach dokonywanych na rzecz innych podatników oraz dokonywanie przelewów na rzecz Urzędu Skarbowego.

Jak będzie wyglądał system podzielonych płatności?

Od początku pojawienia się projektu wprowadzenia split payment w Polsce jedno z głównych pytań dotyczyło sposobu funkcjonowania samego mechanizmu. 21 czerwca 2017 roku wiceminister finansów Paweł Gruza podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego ujawnił szczegóły polskiej wersji modelu systemu podzielonej płatności.
Ma on być odmienny od funkcjonujących do tej pory systemów np. w Czechach czy we Włoszech.

Sage eAudytor

Polski system ma w sposób automatyczny dzielić wartość przelewu na kwoty netto i VAT i przekazywać je na właściwe konta odbiorcy. Konto VAT ma być zwykłym rachunkiem bankowym, prowadzonym bezpłatnie, który będzie jednak posiadał ograniczenia
w dysponowaniu środkami wyłącznie na cele VAT. System ma być dobrowolny. Dla nabywcy oznacza to, że nadal będzie wykonywał jeden przelew za fakturę. Dostawca lub wykonawca usługi otrzyma jednak na swoje konto jedynie kwotę netto i tylko nią będzie mógł swobodnie dysponować. Co ważne, konieczne będzie także wprowadzenie istotnych zmian i dostosowanie systemów księgowych
do nowych przepisów.


Infografika

Obawy o płynność finansową

Wprowadzenie split payment budzi obawy o zaburzenie płynności finansowej przedsiębiorstw. Do tej pory, szczególnie firmy rozliczające VAT kwartalnie, mogły zasilać bieżący budżet kwotami podatku VAT otrzymywanymi od nabywców. Zmiana systemu obierze im taką możliwość. Dodatkowo zwroty podatku VAT również mają trafiać na konto VAT, a więc nie zasilą budżetu firmy. Stąd też niewielką korzyścią dla przedsiębiorców korzystających z systemu będzie skrócenie z 60 do 25 dni czasu oczekiwania na zwrot VAT.
Ponadto o możliwości wykorzystania środków z konta VAT na inne cele ma decydować naczelnik urzędu skarbowego w terminie 90 dni, zaś decyzja ta będzie miała charakter uznaniowy, bowiem projekt nowelizacji ustawy o VAT nie precyzuje warunków zgody lub odmowy, co według prawników rządowych jest nie do przyjęcia. Niektórzy eksperci z organizacji zrzeszających przedsiębiorców dostrzegają
w nowym projekcie ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej i pogwałcenie konstytucyjnych praw podatników.

Projekt wprowadzenia podzielonej płatności w założeniu ma uszczelniać system VAT i co gorsza Ministerstwo Finansów nie jest nawet skłonne, by z kont VAT podatnik opłacał chociażby inne zobowiązania wobec Skarbu Państwa, np. podatek dochodowy. Eksperci zauważają, że w obecnym kształcie system split payment nie będzie zachęcał podatników do korzystania z niego mimo zapowiadanych korzyści, jak np. szybszy zwrot VAT lub przychylniejsze spojrzenie na podatnika w przypadkach, gdy stałby się on nieświadomie uczestnikiem karuzeli VAT. Stąd też mechanizm ten może w praktyce okazać się martwym przepisem. Strona rządowa jest pozytywnie nastawiona wobec projektu i pojawiają się nawet głosy, że jeśli system się sprawdzi, być może stanie się obligatoryjny i zastąpi
on odwrócone obciążenia.


Co ważne, wprowadzenie split paymentu nie oznacza natomiast automatycznego zwolnienia z konieczności przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Sprawdź szkolenia w tym obszarze’ »
Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone