zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

31 października 2017

Ulga inwestycyjna do 100 tys. zł daje możliwość zmniejszenia podatku dochodowego

 

W sierpniu tego roku dla wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą wprowadzono możliwość stosowania tzw. ulgi inwestycyjnej. Dzięki niej, po spełnieniu pewnych warunków,  można dokonać szybkiego, jednorazowego odpisu amortyzacyjnego do kwoty 100 000 zł.

 

12 sierpnia 2017 r. Ministerstwo Rozwoju wprowadziło nowe udogodnienie dla firm. Polega ono na możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu firmowych wydatków inwestycyjnych. Dotychczas istniało jedno udogodnienie w formie ulgi inwestycyjnej, które nadal obowiązuje – czyli ulga do limitu 50 tys. euro w ramach pomocy de minimis dla małych podatników oraz tych, którzy założyli działalność gospodarczą. Oprócz niej obowiązują również zasady ogólne amortyzowania środków trwałych, z których wynika, że zakup środka o wartości początkowej powyżej 3 500 zł należy amortyzować w określonych przepisami okresach.

W sierpniu do opisanych powyżej rozwiązań dodano możliwość błyskawicznej, jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych o wartości początkowej do 100 tys. zł. Co ważne, rozwiązanie to skierowano do wszystkich podatników, a nie tylko do wybranej grupy (mali lub zakładający działalność). Można je jednak zastosować pod pewnymi warunkami.

  • Wprowadzono limit dolny wartości początkowej środka trwałego w kwocie 10 000 zł. Oznacza to, że przy zakupie tylko jednego środka, z jednorazowego odpisu skorzystamy wyłącznie, gdy jego wartość jest wyższa od 10 tys. Uwaga: jeśli nabywamy więcej niż jeden środek trwały, wartości nabywanych środków można sumować, tak aby przekroczyć limit dolny, jednakże nie możemy sumować środków, których wartość jest niższa niż 3 500 zł.
  • Ulga ma zastosowanie wyłącznie wobec środków sklasyfikowanych w grupach 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), a więc różnego rodzaju urządzeń, maszyn, aparatów, oprzyrządowania, sprzętu i wyposażenia. Z ulgi wyłączono jednak środki transportu i nieruchomości. Nie możemy też w ramach ulgi jednorazowo zamortyzować wartości niematerialnych i prawnych.
  • W ramach ulgi można rozliczyć jedynie środki trwałe fabrycznie nowe, nieużywane.

Newsletter_2

Co jeszcze warto wiedzieć:

  1. W przypadku gdy podatnik nabędzie środki trwałe o wartości początkowej wyższej od 100 tys. zł, w roku podatkowym, jednorazowo zaliczy w koszty pełen limit (100 tys. zł), a pozostałą kwotę będzie amortyzował na zasadach ogólnych w kolejnych latach.
  2. Z ulgi można korzystać nawet wówczas, gdy wydatkiem są zaliczki na poczet nabycia środków trwałych (oczywiście tych z grup 3-6 i 8 KŚT), a samo nabycie ma nastąpić w roku kolejnym.
  3. Z ulgi można skorzystać także wtedy, gdy nabycie środka trwałego nastąpiło w roku podatkowym przed datą wprowadzenia ulgi, tj. przed 12 sierpnia. A zatem, jeśli podatnik nabył środek trwały np. w styczniu 2017 r., zachowuje prawo do skorzystania z ulgi.
  4. Z ulgi mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółek, które nie mają osobowości prawnej limit odliczenia dotyczy wszystkich wspólników.

Wprowadzenie instrumentu ulgi ma m.in. ożywić inwestycje w segmencie MSP i poprawić płynność finansową. Wg wyliczeń \Ministerstwa Rozwoju, dzięki uldze inwestujący przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić blisko 12 tys. zł.

 

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone