zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

26 kwietnia 2017

Zaostrzenie kar związanych z podatkiem VAT. Ochroń firmę przed sankcjami


Ministerstwo Finansów zaostrza system ściągania podatków. Służby już obliczają miliardowe należności, jakie będą mogły odzyskać od przedsiębiorców wskutek chętnie stosowanego art. 108. Fiskus estymuje zebrać dodatkowe 10 mld zł z VAT w 2017, a 8 mld zł w 2018 roku. Wobec planów uszczelniania systemów podatkowych, rozwiązaniem są systemowe kontrole wewnętrzne.

Jednolity Plik Kontrolny pokazuje fiskusowi, w który miejscu mogło dojść do nieprawidłowości – wyłapie tak zwane puste faktury czy transakcje, które mogły nie dojść do skutku. Zdaniem Bogdana Zatorskiego, eksperta konsultingu biznesowego firmy Sage, od lat problematycznym dla podatników, a zwłaszcza przedsiębiorstw, jest artykuł 108 ustawy o VAT, przekładający odpowiedzialność za sprawdzenie ważności faktury i transakcji (także zewnętrznych – na przykład poddostawców) na przedsiębiorcę.  Dotyczy on każdej osoby wystawiającej fakturę – może to być osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Fiskus, zgodnie z przepisem, będzie domagał się zapłaty podatku, nawet jeśli transakcja nie doszła do skutku. Do takich firm kierowane są służby Krajowej Administracji Skarbowej.

Podatnik, którego dane widnieją na takiej „pustej fakturze” jest w kłopotliwej sytuacji. Jeśli w danej firmie doszło do tego rodzaju niezrealizowanych operacji widniejących na fakturach, to znajdzie się ona na celowniku fiskusa. W obliczu kontroli każdy podatnik będzie zmuszony udowodnić swój brak winy i właściwą kontrolę nad przepływem dokumentów finansowo-prawnych w firmie. W przeciwnym razie, grożą mu sankcje finansowe, odpowiedzialność osobista, brak zwrotu nadpłaconego podatku albo ograniczenie kwoty zwrotu, nawet jeśli część naliczeń może być niesłuszna.

rosna-naleznosci-z-tytulu-vat-(003)Możliwym rozwiązaniem dla firm obawiających się ściągania zaległego podatku VAT z tzw. pustych faktur jest wyprzedzenie fiskusa i zorganizowanie wewnętrznych, systemowych kontroli procesów biznesowych i nadzór nad pracownikami związanymi z wystawianiem i uwiarygodnianiem faktur kupna i sprzedaży. Bogdan Zatorski wskazuje, że tylko przemyślany proces kontroli wewnętrznej, oparty o przejrzyste procedury, może zminimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo przedsiębiorcom. Pozwoli to też przewidzieć odliczenia VAT-u  i zweryfikować, czy dana faktura nie pochodzi od podatnika, który nie jest podatnikiem czynnym.

Firmy nie mogą zwlekać z kontrolą procesów, ryzyko jest zbyt duże, co potwierdzają miliardowe należności naliczane przez służby. 

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone