zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

07 listopada 2017

Zdalne kontrole podatkowe wykryją każdą nieprawidłowość


Cyfryzacja systemu podatkowego oznacza przejrzystość działań podatnika. Przesyłane do kontroli dane w postaci JPK pozwolą organom podatkowym na wychwycenie każdej nieprawidłowości. Dlatego przedsiębiorcy muszą uważnie sprawdzać zarówno zawartość plików JPK, jak i swoich kontrahentów.

Od ostatnich dwóch lat trwa sukcesywne uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z jego najistotniejszych elementów jest obowiązkowe raportowanie w strukturach Jednolitego Pliku Kontrolnego, od 1 stycznia 2018 obejmujące już wszystkie firmy (łącznie z mikroprzedsiębiorcami i samozatrudnionymi).

Co może zrobić podatnik, by nie obawiać się kontroli? Przede wszystkim zadbać o poprawność i aktualność danych w systemach księgowych, sprawdzać generowane przez oprogramowanie jednolite pliki kontrolne i przeprowadzać co jakiś czas wewnętrzne audyty (umożliwiają je odpowiednie aplikacje).


Czy kontrahent jest zaufany?

Przeprowadzane przez Ministerstwo Finansów kontrole związane z ustawowym przekazywaniem JPK wykazały wiele nieścisłości. Jednym z istotnych i wciąż powtarzających się błędów jest uwzględnianie w JPK_VAT faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi płatnikami tego podatku. Możliwość weryfikacji statusu rejestracji kontrahenta dla potrzeb VAT jest niezwykle ważna, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na prawidłowość rozliczeń podatników. Jeżeli kontrahent nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT lub VAT-UE, organy podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia podatku z faktury zakupowej, a nawet podejrzewać, że podatnik uczestniczy w mechanizmie wyłudzenia VAT. Dlatego warto sprawdzić w bazach NIP i VIES (w przypadku firm zagranicznych), czy nasz kontrahent jest na pewno płatnikiem VAT. Niektóre aplikacje do walidacji JPK potrafią wykonać taką pracę automatycznie. Już niedługo sprawdzenie podatnika będzie ułatwione dzięki nowemu wykazowi płatników VAT, który zacznie działać od 1 maja 2018 roku i będzie prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej na stronie BIP Ministerstwa Finansów.

Newsletter_2

Warto też sprawdzić kontrahenta pod względem jego zadłużeń. Trudna historia zadłużenia podmiotu to nie tylko podejrzenie o słabą kondycję firmy, ale i nierzetelność, co może prowadzić do kłopotów. Pamiętajmy, że JPK umożliwia organom podatkowym przeprowadzanie krzyżowych kontroli, co oznacza, że podmiot wykonujący działalność gospodarczą nieinteresujący bezpośrednio fiskusa, a będący jedynie kontrahentem danego podatnika, będzie zobowiązany do przedłożenia swoich danych księgowych w formacie JPK na żądanie urzędników. Możemy więc bez naszej winy zostać poddani kontroli, jeśli kontrahent wzbudzi zainteresowanie fiskusa.

Sprawdzenie zadłużenia również ułatwią rejestry centralne. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązywać ma nowa lista dłużników – Rejestr Należności Publicznoprawnych. Dostęp dłużnika i innych podmiotów zainteresowanych do danych RNP będzie możliwy poprzez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. Rejestr Należności Publicznoprawnych prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Informacje o długach będą wpisywane do RNP przez naczelników urzędów skarbowych i reprezentantów gmin (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast), jednak będzie to następowało dopiero po uprawomocnieniu się decyzji lub wyroku sądu administracyjnego. Próg umożliwiający wpisanie dłużników do RNP ustalono na poziomie 5 tys. zł.


Sprawdzanie danych i audyt wewnętrzny uchroni przez wytypowaniem do kontroli

Wygenerowane przez oprogramowanie jednolite pliki kontrolne zawsze należy sprawdzić przed wysłaniem ich do Ministerstwa Finansów. Ponieważ pliki w formacie .xml, w jakim generowane są JPK, są nieczytelne bez odpowiednich narzędzi IT, można je sprawdzić albo za pośrednictwem udostępnionej 14 czerwca 2017 roku przez resort finansów wersji aplikacji Klient JPK wyposażonej w funkcję weryfikacji plików JPK, albo za pośrednictwem komercyjnej aplikacji. Te ostatnie, takie jak Sage e-Audytor, mają większe możliwości (sprawdzają np. czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT w bazach NIP i VIES).

Należy pamiętać, że wprowadzenie JPK to nie tylko doskonałe narzędzie uszczelniające system podatkowy, ale też korzyści dla samych podatników. I nie sprowadzają się one jedynie do zmniejszenia ilości uciążliwych kontroli podatkowych w siedzibie firmy wraz z kosztami ich obsługi, ale pozwalają także na stworzenie na podstawie JPK własnego, nowego i darmowego (pomijając koszt oprogramowania do JPK) narzędzia kontroli wewnętrznej. Dzięki aplikacjom do walidacji plików JPK posiadającym odpowiednie funkcjonalności (jak Tax Control w e-Audytorze) można przeprowadzać symulację kontroli podatkowej, która wykaże błędy i nieprawidłowości, co pozwoli na ich poprawę, zanim trafią do fiskusa.

Sage ©Sage Group plc 2018 . ®Wszelkie prawa zastrzeżone